Prázdno, zoufalství a beznaděj. To jsou pocity, se kterými se vracejí obyvatelé domu ve Střelecké ulici do svých domovů.
Avšak ne na dlouho. Strážníci včera lidem umožnili vystěhovat věci, které si chtějí uchovat. Dům poté, co jej prohlédl statik, bude nyní v rukou projektanta a stavební firmy.

„Věci se musejí vystěhovat do 10. prosince. Pak by měla začít částečná demolice a především rekonstrukce. Podle informací, co máme, by měla trvat minimálně do léta,“ říká František, otec jedné z obyvatelek domu, která přišla o střechu nad hlavou.
Měla však štěstí. V době výbuchu nebyla doma a navíc její byt se nachází až ve čtvrtém patře. „Jsem pořád v šoku. Od policie i statika jsme dostali pokyny, jak se v bytě chovat. Pouštějí nás střídavě pro věci. Já jsem dopadla ještě dobře, ale lidé pode mnou přišli o všechno,“ říká smutně.
Její otec František byl rozhořčen jednáním magistrátu. „V neděli bylo na místě plno lidí z města, krizového štábu i dalších. V pondělí, když se obyvatelé přišli do bytů podívat, tam nebyl nikdo, kdo by jim poradil, co dělat,“ říká.

Mluvčí královéhradeckého magistrátu Václav Svoboda však nařčení odmítá.
„Všichni dostali kontakt na náměstkyni Pavlu Finfrlovou, aby ji v případě jakéhokoliv problému kontaktovali. Lidem jsme nabídli možnost náhradního ubytování. Zatím nad touto variantou uvažoval jeden muž, který ji nakonec odmítl,“ dodal Svoboda.
Sociální odbor města bude také obyvatelům z poničených bytů vyplácet mimořádné dávky.

„Jedná se o okamžitou pomoc v rámci dávek sociální péče, která je určena právě lidem postiženým vážnou událostí,“ uvedl vedoucí odboru Marek Šimůnek. Žádosti budou posuzovány jednotlivě. Poskytnutá dávka může dosáhnout až 46 tisíc korun.

Stav popáleného důchodce je stále kritický. V nemocnici zůstává i batole

Stále ve velmi kritickém stavu je 87 letý důchodce. „Muž je napojen na plicní ventilaci a lékaři ho udržují v umělém spánku. Popáleniny druhého a třetího stupně má na 80 procentech těla. Vývoj jeho stavu se nedá předvídat,“ řekla včera Deníku mluvčí nemocnice Královské Vinohrady Jana Jelínková.

Mnohem lépe jsou na tom čtyři lidé, kteří byli hospitalizováni v hradecké fakultní nemocnici.
„Dvě ženy a obě děti byly včera propuštěny. V nemocnici zůstávaly především z důvodu podezření na možné porušení plic po tlakové vlně. Utrpěly jen drobná poranění, škrábance a řezné rány,“ upřesnil primář Traumatologického centra Tomáš Dědek.

V nemocnici tak zůstává pouze 13měsíční chlapeček, který je umístěn na jednotce intenzivní péče. „V poledne ho lékaři chystali na odpojení od plicního ventilátoru. V nemocnici ještě zůstane,“ dodal Dědek.