Hradec má v Polsku hned dvě partnerská města, Walbrzych a Wroclaw. „Primátor Otakar Divíšek poslal primátorům obou měst kondolence,“ uvedl mluvčí magistrátu Václav Svoboda.

V den pohřbu státníků, tedy pravděpodobně v sobotu, vyvěsí úředníci před budovou radnice polskou vlajku. „Bude na půl žerdi, stejně jako všechny vlajky ve městě. Kromě našich organizací chceme požádat například hotely, aby se zachovaly podobně,“ dodal Svoboda.

Za oběti neštěstí v pondělí v katedrále Svatého Ducha sloužil biskup Josef Kajnek mši svatou.

Den smutku za polské oběti bude v sobotu i v neděli

Den smutku v ČR bude 17. a 18. dubna, rozhodla v úterý vláda. Občany vyzvala, aby památku obětí polského prezidentského speciálu uctili minutou ticha v sobotní poledne.

O víkendu by měly vlát vlajky na půl žerdi a organizátoři veřejných, kulturních či sportovních akcí by měli zvážit vhodný způsob, jak oběti uctít, uvedl vicepremiér Jan Kohout. Vhodná by podle něj byla například minuta ticha.

Po oba víkendové dny budou vlajky na půl žerdi vlát na všech veřejných a úředních budovách. "Tento úkol provedou všichni členové vlády," řekl Kohout. Vláda podobný postup doporučila také hejtmanům, primátorům i starostům měst a obcí a vedoucím ostatních orgánů veřejné správy.

Organizátoři kulturních či sportovních akcí své naplánované akce rušit nemusí, poznamenal vicepremiér a ministr zahraničí. "Nicméně předpokládáme, že v těchto dvou dnech organizátoři na začátku vhodným způsobem - tedy připomenutím, minutou ticha - uctí památku obětí," vysvětlil Kohout.

Speciál s prezidentem Lechem Kaczyńským a další skoro stovkou významných občanů Polska na palubě havaroval v sobotu při pokusu přistát na letišti v západoruském Smolensku. Delegace mířila na pietní akt do Katyně. Polsko truchlí celý tento týden.

Veřejný smuteční obřad za oběti neštěstí se uskuteční v sobotu v poledne v centru Varšavy. Prezidentský pár pak bude pochován v neděli.

close zoom_in Kohout v úterý uvedl, že na tento státní akt odjede česká delegace vedená prezidentem Václavem Klausem. Ten svou cestu do Polska dnes rovněž novinářům potvrdil. Přesný program se podle něj ještě dolaďuje. "Je to všechno v jednáních, ale zatím předpokládám, že tam samozřejmě budeme i v sobotu," řekl Klaus.

Podle ministra zahraničí zatím není zcela jasné, kdy bude pohřeb všech obětí neštěstí. Praha také čeká na informace z Varšavy o tom, jak si polská strana představuje velikost české delegace. "My jsme pro důstojnou a přiměřenou účast našich ústavních činitelů. Mnozí z nás ztratili své přátele a kolegy," poznamenal ministr zahraničí. Proto mají mnozí zájem jet se s nimi rozloučit. Vláda si však podle Kohouta uvědomuje, že se do Varšavy chystá mnoho delegací z celého světa. "Proto samozřejmě možnost účasti bude nějakým způsobem limitována," dodal. Také Klaus se vyslovil pro "střídmější" delegaci.

Polská tragédie je tragédií i pro český národ, zdůraznil ministr zahraničí. "Odešla řada významných představitelů, blízkých kolegů a známých všech členů vlády," poznamenal Kohout. ČR a vláda proto podle něj chtějí vhodným a důstojným způsobem přispět k uctění památky obětí této katastrofy.

Vláda věří, že víkendových pietních akcí se zúčastní "všichni občané České republiky", dodal vicepremiér Kohout.

Státní smutek a Den smutku v české historii

8. dubna 2005 - Na den pohřbu papeže Jana Pavla II. byl vyhlášen "pouze" Den smutku, nemusela tak například zavírat kasina a herny
5. ledna 2005 - K uctění obětí ničivého zemětřesení a následných přílivových vln tsunami v jihovýchodní Asii
14. září 2001 - K uctění obětí leteckých útoků v New Yorku a Washingtonu
13. března 1985 - Pohřeb nejvyššího představitele Sovětského svazu Konstantina Černěnka
14. února 1984 - Pohřeb nejvyššího představitele Sovětského svazu Jurije Andropova
15. listopadu 1982 - Pohřeb nejvyššího představitele Sovětského svazu Leonida Brežněva
26. září 1979 - Pohřeb československého prezidenta Ludvíka Svobody

Sport uctí památku polských obětí minutou ticha, akce se neruší

close zoom_in Víkendový sportovní program se v souvislosti s leteckým neštěstím u Smolensku nezmění. K uctění památek polských obětí vyhlásila česká vláda na sobotu a neděli den smutku, pořadatele sportovních akcí jen vyzvala, aby vhodným způsobem, například minutou ticha, připomenuli památku obětí tragédie.

Podle původního plánu tak může začít finále hokejové extraligy mezi Pardubicemi a Vítkovicemi a v sobotu se bude hrát i mezistátní hokejový zápas se Slovenskem v Prostějově. Smutek neovlivní ani program fotbalové ligy a dalších soutěží.

"Vedle minuty ticha nezazní na začátku zápasu státní hymna," řekl ČTK ředitel extraligy Stanislav Šulc. Ke stejnému kroku by se prý vedení soutěže rozhodlo i v případě, že by na víkend vláda smutek nevyhlásila. "Počítali jsme s tím. Hledali jsme odpovídající způsob, jakým památku obětí uctít," uvedl Šulc.

Ředitel extraligy řekl, že společně s kluby nepřipravoval žádné "záložní" řešení pro případ, že by vláda doporučila sportovní akce odložit. "Čekali jsme na usnesení a až kdyby to znemožňovalo pořádání zápasů, tak bychom hledali jiné varianty," řekl Šulc.

Minuta ticha zahájí i sobotní zápas reprezentací Česka a Slovenska v Prostějově. "Další možnosti ještě zvážíme," řekl tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Pavel Bárta ČTK.

Podle dlouhodobého rozpisu se uskuteční v sobotu a v neděli i dostihové závody v Lysé nad Labem a v Praze Chuchli. Vzhledem k tomu, že v den smutku by měly být zakázané sázky, které k dostihům neodmyslitelně patří, uvažovali pořadatelé, že sobotní závod v Lysé přesunou na pátek. Nakonec to ale neudělají.

"Rozhodli jsme se pro menší zlo. Nedělní závod v Chuchli navíc stejně nebylo kam přesunout," řekl prezident Jockey Clubu Václav Luka. Zákaz oficiálních sázek podle něj nahraje černým bookmakerům. Vedení dostihového sportu se bude možná snažit požádat o povolení oficiálních sázek, jasno však bude až v příštích dnech.