„Máme kalamitní stav, který byl vyhlášen pro okresy Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou a Náchod. Teď na vás vážně nemáme čas,“ potvrdil dispečer společnosti Správa a údržba silnice Hradec Králové.

Kolony aut uvízli na mnoha silnicích, některé tahy musela uzavřít policie. Vážná situace je například na hlavní komunikaci z Hradce Králové do Jičína. „Jsou tam několikametrové závěje, lidé jsou ve vozech uvěznění zhruba dvacet hodin. Žádáme řidiče, aby raději vůbec nevyjížděli. V okamžiku, kdy někde zapadnou, znemožní průjezd silničářů,“ uvedl operační důstojník policie.

Další lidé jsou podle policistů uvěznění ve svých vozech na silnicích mezi Lejšovkou a Smržovem a mezi obcemi Chlum a Máslojedy. „Dálnice i stará silnice na Prahu zatím jezdí, ale to se může každou chvíli změnit,“ řekl policista.

V Hradci Králové pomáhají technickým službám s likvidací bílého nadělení soukromé firmy. Přednost mají hlavní tahy, linky městské hromadné dopravy a příjezdové cesty ke zdravotnickým zařízením.

„Venku je všechno, co má ruce a nohy. Teď je tam zhruba 200 lidí, včetně zaměstnanců různých společností s jejich vlastní technikou. V ulicích je kolem 30 nákladních vozidel a třiceti mechanismů na nakládku sněhu, tucet traktorů s pluhy, čtyři sypače s radlicemi i sněhovou frézu. Sníh zatím vozíme na nábřeží Orlice,“ dodal Tomáš Pospíšil z technických služeb.

Nezastaví se ani profesionální a dobrovolní hasiči. Do sobotního rána zasahovali na Hradecku u šestnácti dopravních nehod. V pátek večer například pomáhali s vyproštěním kamionu, který uvízl v kopci ve Stračově – Klenicích a zastavil veškerou dopravu. Po půlnoci vyprošťovali posypový vůz Správy a údržby silnic, který uvízl na silnici mezi Skalicí a Čibuzí.

„Během noci a dnešního rána pomáhali desítce řidičů osobních vozidel ze závějí, ale také vyprošťovali dva autobusy, které zapadly nebo skončily v příkopech u Černilova a Stěžerách,“ uvedla mluvčí hasičského sboru Martina Žahourková. Hasiči také upevňovali uvolněné plechové podhledy na střeše čerpací stanice v Koutníkově ulici v Hradci Králové.

Ve 13 hodin by měl v Hradci Králové kvůli sněhové kalamitě zasedat krizový štáb.

RADEK ŠPRINC

Husté sněžení brzdí provoz

Autobusy a vlaky nabírají zpoždění, silnice blokují uvízlé kamiony. Sníh má padat po celý víkend.

Nohu z plynu museli dát v pátek všichni, kdo sedli za volant. Husté sněžení komplikovalo situaci na silnicích v celých východních Čechách. Největší problémy měly kamiony.

Například u Klenic mezi Hradcem Králové a Jičínem k večeru dva uvízly a hlavní tah I/35 byl několik hodin zcela neprůjezdný. V obou směrech se tvořily několikakilometrové kolony. Několik kamionů zůstalo stát během dne také v Březovském kopci na Svitavsku, další nemohly vyjet stoupání u Nasavrk a u Skutče.

Nehody, kterých se stalo v regionu několik desítek, nebyly nijak vážné. První den, kdy začne hustě sněžit, bývají totiž motoristé opatrnější. „Vyšší nehodovost se obvykle projeví až druhý nebo třetí den. Řidiči si zvyknou a jsou méně obezřetní,“ řekla pardubická policejní mluvčí Eva Maturová.

Husté sněžení má pokračovat celou sobotu i neděli.


Sníh silně komplikuje dopravu, kalamita má první oběti

Východní Čechy/ČR /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Husté sněžení komplikovalo situaci na silnicích v celých východních Čechách. Největší problémy měly kamiony. Například u Klenic mezi Hradcem Králové a Jičínem k večeru dva uvízly a hlavní tah I/35 byl několik hodin zcela neprůjezdný. Několik kamionů zůstalo stát během dne také v Březovském kopci na Svitavsku, další nemohly vyjet stoupání u Nasavrk a u Skutče.

Při odklízení sněhu před svým domem zemřel v pátek v Třešti na Jihlavsku čtyřiašedesátiletý muž. Policisté, kteří byli k případu přivoláni, se ho pokoušeli do příjezdu záchranářů oživovat, avšak bez úspěchu. Nebylo zjištěno cizí zavinění, přesné okolnosti úmrtí se vyšetřují.

Podle ředitelky krajských záchranářů Vladislavy Filové muž trpěl srdeční slabostí, měl několikanásobný bypass. „Přes rychle poskytnutou masáž srdce a umělé dýchání muž zemřel na zástavu srdce,“ řekla Filová.

Nerovný boj s počasím

Od pěti hodin ráno bojují se sněhem silničáři v Brně, problémy má i hromadná doprava. „V terénu je všech čtyřiadvacet posypových vozů. Nasadili jsme i tři záložní. Doposud jsme spotřebovali zhruba 450 tun posypových materiálů. Krom toho jsme nasadili i dvaadvacet traktorů s radlicemi,“ uvedl ředitel společnosti Leoš Chasák. Podle něj jsou silnice většinou pokryté nižší vrstvou rozbředlého sněhu, nebo jsou holé a mokré.

Plný počet sypačů, tedy sedm, nasadili na dálnici D1 u Brna také silničáři ze Střediska správy a údržby dálnic v brněnských Chrlicích. Podle jeho pracovníků se zatím daří udržovat dálnice sjízdné se zvýšenou opatrností.

Podobně mluví i jejich kolegové ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje. Sněžení vyvolává problémy na všech silnicích, ale zatím nemám informace o tom, že by doprava někde stála," uvedl ředitel společnosti Jan Zouhar. Dodal, že cestáři vyjeli s veškerou svojí technikou, tedy zhruba 120 sypači a 180 traktory s radlicemi. „Zatím jsme naštěstí nemuseli nasadit sněhové frézy,“ uvedl Zouhar.

Problémy se sněhem hlásí zaměstnanci brněnského dopravního podniku. „Měli jsme několik nesjízdných úseků,“ upozornila mluvčí dopravního podniku Hana Pohanová na problémy, které mají především obyvatelé odlehlého Ořešína.

Plné ruce práce mají na letišti v Tuřanech. „Práce máme nad hlavu. Sníh odklízíme nejen z vzletových drah, ale také samozřejmě z veřejných částí letiště. Tedy i z chodníků a parkoviště. Naštěstí není velký provoz, první letadlo z Prahy přiletí až ve dvanáct, snad to do té doby stihneme,“ uvedl ředitel letiště Tomáš Plaček.

Úsek dálnice mezi Ostravou a Olomoucí je uzavřený

Dálnice D1 mezi Olomoucí a Ostravou je kolem 320. kilometru kvůli několika nehodám na dvě hodiny uzavřena v obou směrech. V tomto úseku dálnice na Novojičínsku se staly najednou kvůli sněžení pravděpodobně tři nehody. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic a policie.

„Stalo se tam několik dopravních nehod, podle prvotních informací zřejmě celkem tři. Dálnice je proto v tomto úseku uzavřena,“ řekl mluvčí novojičínské policie Petr Gřes.

Podle něj se všechny nehody obešly bez zranění. „Předpokládaná délka uzavření daného úseku je ještě přibližně dvě hodiny, než policisté nehody vyšetří. Policisté i silničáři dělají všechno proto, aby daný úsek byl zprovozněn co nejdříve,“ uvedl před 15. hodinou Gřes. Podle něj jsou příčinou zřejmě špatné povětrnostní podmínky a fakt, že řidiči nepřizpůsobili rychlost jízdy stavu vozovky. Policie proto vyzývá řidiče, aby za současných podmínek jezdili opatrně.

ŘSD doporučuje řidičům, aby ve směru z Ostravy do Prahy sjeli z dálnice a vyhnuli se uzavírce použitím exitu na 330. km na Fulnek. Ve směru z Prahy do Ostravy mají použijte exit na 311. km na Bělotín. Dále mají pokračovat po silnici číslo 48, najet na dálnici mohou znovu v Hladkých Životicích.

Hlavní tah z Mohelnice na Hradec je zablokovaný

Desítky kamionů blokují hlavní tah směrem z Mohelnice na Hradec Králové. Podle informací silničářů dva pruhy hned za Mohelnicí blokuje přibližně padesát aut, dopravu na místě řídí policie.

„Kamiony začali silnici ucpávat krátce před jedenáctou hodinou dopoledne. Místo, aby se řadily za sebou, ucpaly oba jízdní pruhy, takže směrem na Studenou Loučku je průjezdný pouze pruh v protisměru. Policisté se snaží dostat na místo naší techniku, máme tam dvě auta, pak jsme vyslali další. Používáme sůl, ale už i inertní posyp,“ informoval dispečer správy silnic z cestmistrovství Zvole Ivan Petko.

„Všechny vozovky jsou hůře sjízdné pro kamiony, které mají problém na každém kopečku. Pokud jsou prázdní, nepomůže jim ani zimní výbava,“ sdělil dispečer šumperských silničářů Pavel Švestka.

V Praze zranil sypač chodce

Pražští silničáři vyrazili do boje se sněhem, od rána v metropoli slabě chumelí. Podle meteorologů má sníh padat celý pátek i v sobotu a v metropoli může nasněžit do sobotní půlnoci až 25 centimetrů. "Před polednem proto Technická správa komunikací vyslala do ulic všechny své sypače," sdělil mluvčí TSK. Dopravu zatím počasí nekomplikuje, kolony se tvoří pouze místy. V pražských Kobylisích sypač při couvání lehce zranil chodce, uvedl server lidovky.cz. Sanitka ho převezla do nemocnice na Bulovku.

„Nehoda se stala u vozovny Kobylisy. Malý sypač, který čistí chodníky, při couvání srazil chodce,“ řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Muže ve věku 55 let s poraněnýma nohama odvezla sanitka do nemocnice Na Bulovce, dodala mluvčí záchranné služby Jiřina Ernestová. Policie nehodu vyšetřuje a zatím neví, kdo ji zavinil.

Železničáři vyhlásili pohotovost

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která se mimo jiné stará o průjezdnost kolejí, vyhlásila pro své zaměstnance pohotovost. Důvodem jsou komplikace hrozící v železniční dopravě kvůli vydatnému sněžení. Sdělil to mluvčí SŽDC Pavel Halla. Zatím vlaky jezdí bez větších problémů.

„Máme nyní druhý stupeň, což znamená, že všichni mají pohotovost a čekají na pokyn k výjezdu do terénu,“ řekl Halla. Nejvíce se železničáři obávají mokrého sněhu, který se dá z tratí odklidit jen těžko, strašákem jsou také zamrzlé výhybky a větve či stromy popadané na troleje.

Krizový plán mají připraven také České dráhy. Instruovaly například své zaměstnance, aby v případě uvíznutí vlaku rozdávali teplé nápoje zdarma, zpřístupnili toalety ve stojících vlacích a na zapadlých stanicích a pasažéry o situaci průběžně informovali.

Vlaky zatím jezdí bez větších problémů. Na Moravě, kde sněží nejvíc, činí zpoždění maximálně dvacet minut. „Nelze jednoznačně říci, co jde na vrub sněžení, vzhledem k předpovědi počasí ale musíme počítat s možnými potížemi,“ uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Větší zpoždění si vezou ze zahraničí pouze mezinárodní vlaky.

PSALI JSME: Meteorologové varují: Chumelit má celý víkend

Východní Čechy - Místy napadne až 50 centimetrů sněhu.

Ze západního Středomoří postupuje přes střední Evropu dále k severovýchodu tlaková níže. Od pátečního rána ovlivňuje počasí u nás. Od ranních hodin sněží. Sněhové srážky proměnlivé intenzity budou s přestávkami trvat až do pondělí 11. ledna, kdy budou od ranních hodin ustávat. Meteorologové očekávají, že během tohoto období napadne 20 až 50 centimetrů sněhu.

Během pátku zesílí vítr na čerstvý 4 až 8 m/s, od vyšších poloh silný 8 až 13 m/s. Vítr v nárazech bude mít rychlost kolem 15 m/s, na horách až 25 m/s (90 km/h). Jeho intenzita a směr se bude měnit. Tvorba sněhových jazyků, místy i závějí potrvá po celé období.
Ve východní polovině republiky bude sněžení v pátek večer a v noci na sobotu přecházet ve srážky mrznoucí. Nebezpečí tvorby ledovky potrvá ve východní polovině republiky až do soboty večer.

Odborníci na počasí očekávají kalamitní situaci. Přidávají několik praktických rad a poznatků:

• Pokud to není nutné, raději vůbec nevyjíždět.
• V případě nutnosti jízdy sledovat zpravodajství Zelené vlny (nejlépe Čro1 - Radiožurnál) a omezit rychlost jízdy. Většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla.
• Jezdit s dostatečnou rezervou paliva v nádrži.
• Nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla.
• Je vhodné mít ve vozidle teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a občerstvení.
• Orientace v terénu může být obtížná, při chůzi může mráz v kombinaci s větrem a sněhem vést rychle k omrzlinám, někdy až k umrznutí, může být obtížné dojít do bezpečí i po jinak dobře známé trase.
• Na horách nutno sledovat informace Horské služby (http://www.horskasluzba.cz) o případném lavinovém nebezpečí, zákazu hřebenových túr apod. a dodržovat jejich pokyny.
• Jsou pravděpodobné komplikace se zásobováním, zdravotnickými službami apod. Možnost výpadků elektrického proudu.
• V případě mokrého sněhu a větru dochází i ke škodám na lesním porostu, polomům, škodám v energetice apod.

Vydalo: Centrální předpovědní pracoviště ČHMÚ – Praha