Vzkaz budoucím generacím na historický dokument napsal starosta města Ivan Doležal a do schránky s původními předměty byl vložen ručně vyráběný papír s textem napsaným kaligrafickým perem a tuší. Město chtělo následovníkům také zanechat datové CD s fotografiemi a texty s pozlacenou vrstvou (které by přežilo 100 let), do schránky se ale nevešlo.

Ani USB Flash paměti nepovažují odborníci jako vhodný, podle nich nebude v budoucnu možné ho vůbec přečíst. Hořičtí ale způsob našli, a to experimentální. Zabezpečili současnou internetovou adresu http://poselstvi2009.horice.org, kde se uzamkne dokument s textem a současnými fotografiemi města Hořice, a to ve formátu PDF/a, který se od listopadu 2009 díky datovým schránkám stane nejpoužívanějším formátem v ČR.

Jak uvádí web města, je mezinárodně uznávaný a umožňuje elektronický dokument uzamknout, podepsat a označit časovým razítkem. Adresa je připsána na dokument uschovaný ve vrcholu kostela. Tam se vrátily při rekonstrukci nedávno nalezené mince a tři historické písemnosti o dění v Hořicích. ⋌(zuz)