Co se v letošním roce v Hořicích povedlo?
V Hořicích se samozřejmě v uplynulém roce podařila celá řada velmi pozitivních věcí, ani nevím, čím začít, protože těch věcí bylo poměrně hodně. Začnu tedy u investic. Naše město mělo poměrně úspěšný investiční rok, který by byl ještě úspěšnější, ale kvůli odstoupení vlády přestala jednotlivá ministerstva pracovat na plný výkon a celou řadu dotací, se kterými jsme počítali již v loňském roce, bude možno čerpat až v roce letošním.

Největším úspěchem, jež se nám v loňském roce podařil, bylo získání finančních prostředků ve výši 92 milionů korun na náš projekt „Město bez bariér“, který budeme realizovat i v následujících dvou letech za celkem 150 milionů. Tím si v Hořicích také mimo jiné opravíme a zrekonstruujeme celou řadu silnic, které nebyly zrovna v moc dobrém stavu. Do komunikací se v našem městě v minulosti moc nevkládalo. Hořičáci budou muset být tedy hodně trpěliví, protože město bude z důvodu realizace tohoto projektu ještě dva roky rozkopané. Nejproblematičtější část projektu, kterým byla rekonstrukce spodní části Náměstí Jiřího z Poděbrad, je již skoro hotová.

Dalším pozitivním výsledkem bylo vybudování sítí ve vnitrobloku ulice Aloise Hlavatého pro stavbu třinácti řadových rodinných domků.

Rozběhlo se i budování sítí v oblasti Šalounova, které bude mít pokračování v tomto roce za zhruba 19 milionů. V příštím roce by tedy měl vzniknout dostatek místa pro všechny, kteří budou chtít v Hořicích stavět. Nezmínil jsem ještě třetí oblast pro bytovou výstavbu, kterou je ulice Švestková.

Na investice si v uplynulém roce nemohli stěžovat sportovci, protože v měsíci červnu byl při hořickém gymnáziu otevřen nový sportovní atletický areál v hodnotě 7,5 milionů korun. Náklady zajistil Královéhradecký kraj, zřizovatel hořických středních škol. Těsně před dokončením je fotbalové hřiště s umělým povrchem vybudované v areálu Sportovního zařízení Města Hořice. Umělá tráva je budována za podpory UEFA a hodnota této investice činí 2,5 milionu. V neposlední řadě jsme těsně před koncem roku uvedli do provozu cyklostezku, která vede od hořického domova důchodců k Lomu u Josefa a pokračuje dále ke koupališti Dachovy. V rámci cyklostezky získala nový povrch i vozovka spojující Maixnerovu ulici s Lomem U Josefa.

Doslova na poslední chvíli se nám podařilo získat příslib dotace z ministerstva zemědělství na vodovod Dachovy včetně vodojemu, jehož starou část jsme na základě povolení mohli provozovat pouze do konce roku 2009. Byly zahájeny práce na investici, která přesáhne 20 milionů korun. Tato investice výrazně pomůže řešit komplikovanou situaci v této oblasti v severní části Hořic.

Cyklostezka by měla dovést kolisty, vozíčkáře, pěší a zdatnější kolečkové bruslaře z Hořic bezpečně na koupaliště Dachovy. Udělalo mi radost, že poslední pěknou listopadovou neděli jsem napočítal v jeden okamžik na stezce až sto třicet lidí. Je tedy za velmi krátkou dobu vidět, že asfaltová cesta bude mít své uživatele. Hned z jara bychom chtěli stezku vyzdobit „dřevěným“ pohádkovým příběhem, na jehož tématu právě pracujeme.

Máme nesmírnou radost, že se nám podařilo rozběhnout provoz nízkoprahového centra v budově bývalé Správy a údržby silnic. Toto zařízení začalo mít své uživatele a začalo plnit svoji funkci. Otevřeli jsme znovu Školku při ZŠ Na Daliborce a v pondělí otevíráme další třídu.

V několika málo dnech budou dokončena opatření plynoucí z personálního auditu, který byl vypracován před více než rokem a chod úřadu by tak měl být nastaven k tomu správnému výkonu, jež jsme si od tohoto auditu slibovali.

Druhou část rozhovoru o Hořicích v roce 2010 přineseme v zítřejším vydání Jičínského deníku i na tomto webu.