Odchod místostarosty Martina Sodomka (ODS) z hořické radnice vzbudil u veřejnosti velkou pozornost. Svoje místo opustil na vlastní žádost z důvodu špatných hospodářských výsledků ve Sportovních zařízeních města, kde byl před svým zvolením do funkce místostarosty ředitelem.

 Schodek opravdu nebyl zanedbatelný, částka se vyšplhala až k 1,8 milionu korun! Nový ředitel Sportovních zařízení Petr Rücker spolu s městem musí vymyslet účinnou strategií, jak se zadluženosti zbavit.

 Pod jeho dohled nyní patří nejen budova, kde je umístěn bazén, squash, kuželková dráha ad., ale také hřiště s umělým povrchem a na plážový volejbal před ním, stará a nová sokolovna a dětská hřiště rozmístěná různě po Hořicích.

Kde však téměř dvoumilionové manko vzniklo? Částečně to může být poměrně nevysokými cenami za služby a pronajímání prostorů. Významná položka byla vydána na rekonstrukci sokoloven. ,,Na jednu stranu je pozitivní, že prostory tělocvičen jsou v daleko lepším stavu, byly dlouhodobě neudržované, na druhou stranu si říkám, jestli tato renovace ještě nějakou dobu nemohla počkat,“ říká starosta Hořic Ivan Doležal.

Zdražíme některé služby

Aby se finance vrátily zase zpátky do kasy, bude muset chtě nechtě dojít ke zdražení některých služeb; starosta slibuje, že vstupu do bazénu se to nedotkne. ,,Zdvihneme ceny za pronájem prostoru sokolovny nebo bazénu pro komerční účely. Pravděpodobně dojde i k některým personálním změnám,“ informuje Ivan Doležal.

Dalším krokem by mělo být zlepšení rezervačního systému, který by měl do budoucna probíhat on – line. Těmito kroky by podle zatím hrubých odhadů mohly Hořice postupně ušetřit až 1,5 milionu korun.

Kromě úspor na těchto zařízeních radnice řeší hlavně obsazení volného křesla po Martinu Sodomkovi. Na pozici sedmého radního by měl podle výsledků voleb postoupit Bořek Jančík (ODS). Pokud budou zachována koaliční ujednání, podle kterých by měl být uvolněným místostarostou člen ODS, pak by toto místo mohl získat buď Pavel Sieber nebo Bořek Jančík.

Konečné slovo budou mít zastupitelé na svém zasedání 28. února.