Můžeme se těšit na žluté kuřátko usazené třeba ve skořápce od vajíčka nebo na špejli pro zapíchnutí do květináče, kterých skauti vloni vyrobili na deset tisíc, a letos už dávno pracují na další várce.
Skauti tímto způsobem pomáhají svým vrstevníkům – dětem postiženým, zanedbávaným či ohroženým. S výtěžkem téměř půl milionu korun se loni sbírka Velikonoční skautské kuřátko stala nejvýznamnější součástí sbírkové akce Pomozte dětem!

„Právě motto výstižné 30 korun – moc, nebo pomoc? nechává občany zamyslet se nad tím, jak málo stačí k tomu, aby do sbírky samotné přispěli,“ uvádí koordinátorka sbírky Michaela Čakrtová. „Velikonoční skautské kuřátko pořádáme již osmým rokem. Nejdřív se děti dobře baví při výrobě kuřátek a pak je s kamarády za dohledu dospělých nabízejí lidem v ulicích. Ony samy můžou přímo pomáhat – děti pomáhají dětem,“ dodává s úsměvem.

Velikonoční skautské kuřátko je ke koupi od 30. března do Velikonočního pondělí. Letos se do pořádání skautské sbírky zapojilo celkem padesát dva skautských středisek. Při výrobě a prodeji kuřátek skauti odpracují tisíce hodin dobrovolnické práce.

Velikonoční skautské kuřátko budou skupiny skautů a skautek prodávat v pátek 10. dubna i v ulicích Hořic.

„Letos se sbírky účastníme už podruhé. Je super, že něčím, co nás baví a co sami umíme, můžeme pomoct lidem, kteří jsou stejně staří jako my a opravdu to potřebují,“ říká o sbírce třináctiletá skautka Jitka Nekvapilová.

Za uplynulých sedm ročníků sbírky již skauti vybrali téměř 3 miliony korun, z toho necelých 10 tisíc pocházelo přímo z Hořic. Šek na vybranou částku předají skauti Kuřeti na Velikonoční pondělí ve večerní zábavní show „Pípni pro kuře“.

„Nám se nápad na takovou velikonoční činnost, která navíc může někomu pomoct, také zalíbil. Proto jsme se rozhodli znovu se zapojit. Je to smysluplná činnost, děti si navíc uvědomí, že i malá pomoc může někomu přinést hodně radosti,“ říká Lída Škubalová, teprve osmnáctiletá studentka místního gymnázia a vedoucí družiny světlušek, která sbírku v Hořicích koordinuje.

Podaří se nám letos překonat loňských 10 000 vybraných korun z Hořic? (nek)