Prvních 14 dnů v Hořicích ukázalo, že taková změna je možná bez omezení úrovně pomoci tak, jak kraj před začátkem roku sliboval.

Do 13. ledna zasahovali záchranáři na Hořicku v 75 případech, z toho jen u tří byl potřebný lékař a u dvou vrtulník. Žádný problém se dosud v novém systému nevyskytl, jak potvrzují slova starosty Ivana Doležala: „Kraj plní, co sliboval. Dostupnost péče pro obyvatele se zatím nijak neomezila a lékař je na místě, když to situace vyžaduje. Jednou tam byl dokonce dřív než naše záchranka,“ řekl.

Kvalita péče pro občany se nemění

Záchranáři, kteří nyní vyjíždějí po zavolání na tísňovou linku, jsou speciálně proškolení, aby mohli zvládnout účinnou pomoc, jak vysvětlil zdravotnický náměstek Záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek: „Pro pacienty se tím nic nezměnilo, navíc tento systém existuje už po celém kraji. Lékařské i nelékařské posádky vedle sebe fungují bez problémů.“ Systémové změny mají ušetřit peníze a zvládnout situaci s nedostatkem kvalifikovaných lékařů.

Zda se systém skutečně osvědčí, ukáží až následující měsíce. „Jedná se o pilotní projekt a podle něho budeme uvažovat i o dalších místech, kde ho zavedeme. Rozběhnutý systém v Hořicích budeme hodnotit zhruba za půl roku,“ sdělila radní Královéhradeckého kraje Jana Třešňáková.