Možná někteří z vás netuší, že v lesích nedaleko Hořic směrem na Jeníkov se podél řeky Bystřice nachází romantické údolí. Stojí tu stará tkalcovna, která nyní slouží jako základna hořickým rybářům. Zázemí mají opravdu záviděníhodné. Pohodlné ložnice, kamna, venkovní krytá terasa, sklípek, není divu, že se zde budou letos konat tři svatby.

Do areálu Kačírek jsem se v sobotu podívala v souvislosti s oslavou 100 let od založení rybářské organizace v Hořicích. Předseda Ladislav Kočí mi prozradil něco z historie: ,,Na začátku dvacátého století fungovaly takzvané stolní spolky například pekařů či úředníků, které se scházely povětšinou v hospodě. V roce 1911 si zde slovo dali také myslivci s rybáři a založili Spolek myslivců a rybářů hořických. Naši dědové koupili tento dům, v minulosti tu byla provozována strojní textilní výroba.“

 Předseda je ve své funkci dvacet let, a tak může jasně porovnat, jak se dařilo rybářům před desítkami let a jak nyní: „Dříve všechnu práci obstarávali lidské ruce, dnes nám pomáhá technika. Pořídili jsme elektrocentrálu, šikovní členové zas vytvořili zařízení, díky kterému jsou ryby transportovány až do aut, předtím se museli nosit v nosítkách.“

Dnes se hořičtí rybáři starají o čtyři vodní plochy (tři mají v pronájmu, jednu vlastní) – v Březovicích, Maňovicích, Třebověticích a na Boháňce. Pravidelně na podzim po výlovech na své základně prodávají ryby veřejnosti.

I rybáři řeší své problémy, Ladislav Kočí nám sdělil: ,,Měli jsme ještě v nájmu rybník Buben. Referát životního prostředí na nás ale z bůhví jakého důvodu při výlovu poslal kontrolu. Prohlíželi doslova každou šupinu, která byla vylovena. Potom přišli s tvrzením, že tu nemůžeme chovat velké konzumní ryby jako je třeba kapr, protože je to evropsky významná chráněná oblast, chovat zde prý můžeme pouze malé ryby z plůdku do deseti centimetrů. Na to konto jsme smlouvu vypověděli.“

Dnes má rybářská organizace v Hořicích 200 členů, z toho je asi polovina důchodového věku, dále je zde 18 žen a 15 dětí, s jejichž náborem je problém, před několika lety jich bylo až 80. Zájem prý slábne, organizace marně bojuje proti počítačům, na kterých je dnes mládež závislá, a rodiče s tím nic nedělají. Další příčina odlivu mladých je v legislativě. Teď dostanou rybářský průkaz už po roce, a potom je to již na jejich benevolenci, jestli v kroužku dál zůstanou. Rybářský kroužek je veden při DDM v Hořicích. Děti se zde naučí vše podstatné o rybách a přírodě.

A na závěr nám rybáři prozradili recept na výtečného pstruha: ,,Kmín, malinko grilovacího koření, sůl, na konci pokapat citronem a grilovat, to nemá chybu.“