Během tří hodin mohly téměř dvě stovky porotcůochutnat ty nejlepší plody loňského roku z Holovous.Každoroční degustace jablek se konala v Hořicích, účastníci se sjeli z celé České republiky.

V Kulturním domě Koruna se ochutnávalo a hodnotilo celé dopoledne. „Zájem o účast na této akci určitě máme. Je to i trochu společenská záležitost, lidé z oboru se zde poznají a popovídají si,“ vysvětlil František Paprštein, zástupce ředitele Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského Holovousy, který celou akci uváděl. Letos už 41. ročník.

Aby byla zajištěna objektivita, nikdo z ochutnávajících netušil, jaké že jablko zrovna zkouší. Z hodnocení se udělá průměr podle tabulky v počítači a vybere se vítěz. Výsledky ze včerejšího ochutnávání budou vyhodnoceny do dvou dnů.

Mezi mnohačlennou porotou se nacházeli i studenti zemědělských škol či univerzit, zástupci ministerstva zemědělství, ale i členové Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Všichni dostávali rozkrojené plátky jablek. Aby se jim chutě nepletly, na stole byly připravené misky s nakrájenými rohlíky.

Tradici drží už 41 let

O tradici Degustace jablek svědčí i dlouholetí účastníci, například Marie Řehořková a Jan Šrámek, kteří přijeli ze Státní odrůdové zkušebny v Lysicích nedaleko Brna. „Jezdím sem už od roku 1974, největší rozdíl oproti tehdejším degustacím je množství nových odrůd,“ řekl Jan Šrámek.

Podle Františka Papršteina se každoročně snaží zajistit odrůdy takové, které tu byly od počátků. Všechna hodnocení se totiž archivují, je tedy možné srovnávat výsledky pěstitelů v posledních čtyřech desetiletích. Které jablíčko šmakovalo odborníkům nejvíce, ukáže výsledek hodnocení. Pokud to organizátoři stihnou, vítěze zveřejní Deník v zítřejším vydání. (dt, zuz)