Částky, které u někoho přesahují sto tisíc korun, pochopitelně chybí v rozpočtu. Radnice se rozhodla zakročit a dva největší hříšníky chce vystěhovat. Neplatičů je celkem 45, jestliže se nepolepší, čeká je stejný osud.

„Jak k tomu přijdou ti ostatní, kteří poctivě platí za bydlení, zatímco jiní ne. Je to pohrdání pořádkem a pravidly,“ řekl starosta Hořic Ivan Doležal s tím, že by určitě neuvalili exekuci na někoho, kdo má sebemenší snahu dohodnout se na splátkovém kalendáři a pravidelně hradit nájem.

Město se s neplatiči snažilo dohodnout. Někteří z nich však svoji situaci vůbec neřeší a navíc nekomunikují s příslušnými úřady, aby bylo možné jejich problém řešit. Dluhy za nájemné činí 850 tisíc korun, dalších 600 tisíc pak činí různá penále a soudní náklady.

„Je nutné takto zakročit, protože neplatiči stále nevěří, že na vystěhování skutečně dojde,“ vysvětlil vedoucí hospodářského odboru Pavel Mečíř a starosta dodává: „Už nebudeme mít trpělivost s těmi, kteří nás vodí za nos.“ Dlužníci často podepíší dohodu o splátkovém kalendáři jen proto, aby oddálili stejně nevyhnutelné následky. „Tlačí před sebou takovou sněhovou kouli, ale pak už je tak velká, že na ni nemají síly,“ podotkl Mečíř.

Exekuce pak proběhne za přítomnosti policie, sociálního odboru (kvůli dětem) i právníků. V jednom z domů v Karlově ulici je takových případů více. Na radnici to přirovnávají k bezedné studně, protože když zde něco opraví, za velice krátkou dobu je vše zničené. V mnoha případech už navíc roste penále, které původně dělalo pouze 750 korun, ale už léta se navyšuje do desetitisícových částek.

„Opravdu existují hranice, za které už jít nemohu. Oni nechtějí komunikovat a problémy s nimi jsou už delší dobu,“ sdělil Ivan Doležal. Pokud někdo přinese peníze a snaží se, stěhovat se nemusí.