„Příčinou neosvětleného náměstí jsou již řadu měsíců nefunkční lampy veřejného osvětlení ve spodní půlce náměstí. Špatné přecházení přes frekventovanou komunikaci je již od podzimu bez zřetelně vyznačeného přechodu vskutku živelné a hrozí, že v místě dojde ke kolizi vozidla a chodce,“ říká Tomáš Štayr z hořického sdružení Ecoinstitut.

Závadu způsobila zmrzlá voda

Podle starosty Ivana Doležala závadu způsobila voda, která natekla do sloupů a zmrzla. Osazování totiž začalo v době, kdy přišel déšť a sníh. „Museli jsme čekat, až voda rozmrzne, proto se nedalo připojit na vedení,“ řekl a dodal, že problémy působí i mládež vracející se v noci z podniků. Ta si bere na mušku sloupy elektrického vedení, které zkratují. Zároveň podotkl, že díky současnému příznivému počasí mohou konečně začít problém řešit.

Členové sdružení Ecoinstitut se pozastavují nad tím, proč nebylo umístěno provizorní osvětlení, které by situaci zlepšilo. „Na části hořického náměstí je ve večerních hodinách úplná tma a obyvatelé nejenže nevidí na cestu, ale mají i obavu z možného napadení či okradení,“ vysvětlil Štayr.

Jak Deník zjistil u vedoucího hořického investičního odboru Radoše Rykla, náhradní osvětlení bylo přislíbeno ústně. „Z důvodu mrazu ale na kabelech nepracovali, a tak na umístění světla nikdy nedošlo,“ sdělil Rykl a doplnil, že na problému se nyní pracuje a probíhá zjišťování, zda budou dělníci pokládat vedení nové, a nebo je třeba zajistit provizorní.

Ecoinstitut: Přechod nikam nevede

Mezi další výtky směrem k hořickému úřadu patří i přechod v dolní části u blízké lékárny. „Původní přechod již nikam nevede, provizorní je smazaný a nový přechod, ke kterému chodce vizuálně navádí nová dlažba, není označen vodorovným ani svislým dopravním značením,“ upozornil Štayer.

Podle vedení radnice nebylo kvůli mrazu možné použít barvu na dlaždice a navíc je vozovka zvlněná a čeká na narovnání. „Nové přechody jsou označené a tenhle čeká na dokončení. Samozřejmě zde bude přechod nový,“ uvedl starosta Doležal.

To potvrdil i Radoš Rykl z investic: „Nejdříve jsme nemalovali přechod kvůli počasí a teď musíme počkat na kompletní opravu vozovky. Stavební práce by měly začít v dubnu.“

„Je mi líto, že s tím za mnou nikdo nepřišel, určitě bychom našli nějaké řešení a dohodli se,“ dodal Doležal.