„Nejen že veřejná diskuze a představení variantních návrhů nové podoby náměstí neproběhly, ale ani v současné době není plán či dokonce vizualizace nové podoby náměstí občanovi k dispozici,“ říká Tomáš Štayr ze sdružení Ecoinstitut a dodává, že občané se rádi podílí na takových rozhodnutích. Chybou je podle něj i nedostatek zeleně, se kterou projekt nepočítá.

Projekt náměstí pochází z roku 1999

Jak řekl starosta města Ivan Doležal, je projekt náměstí včetně popisu vystaven v městské knihovně: „Tento návrh zachovává stávající zeleň a její další doplnění dle upřesňujících požadavků v době realizace,“ reagoval starosta Doležal a podotkl, že dobové fotografie naprosto jednoznačně ukazují, že náměstí nebylo v minulosti zelení osázeno vůbec, protože sloužilo prodejcům z širokého okolí jako velká tržnice pod širým nebem.

Návrh, podle kterého se nyní centrum města mění, pochází z roku 1999, tedy z dob bývalého vedení města.

Podle slov Tomáše Štayra zůstává nepochopitelné, proč nedošlo k nové architektonické soutěži a namísto toho se používá projekt z devadesátých let, na kterém se nemohli lidé podílet. Tak starý plán nemusí odpovídat vzhledu ani využití centra v současné době. Své argumenty podkládá chováním radnic v jiných městech, například v Hradci Králové. Při výběru z návrhů na rekonstrukci Velkého náměstí byly porotou vybrány tři studie, o kterých mohli zájemci následně hlasovat v anketě na webu města.

Jak Deník zjistil, chystaný projekt hořického náměstí byl v roce 1999 k vidění v prostoru městského muzea a obyvatelé měli dva měsíce k připomínkám. Radnice pak doladila detaily a použila ho. „Nedá se přeci říci, že je nějaký projekt za pět let nepoužitelný. Vyhovoval našim nárokům, a tak ho realizujeme,“ dodal starosta.