Síť je primárně určena pro 17 hořických organizací, využívá ji také zhruba 300 domácností. Cílem projektu bylo připojit k internetu i ty, kteří si ho nemohli dovolit. Podle rady města již MBS splnila svůj účel. Nyní je ale zastaralá a vinou zahlcení také poruchová.

V době, kdy připojení má téměř každá domácnost a měsíční tarify konkurenčních poskytovatelů nejsou tak vysoké, rozhodla se rada podat návrh na její prodej. Předložila jej na veřejném zasedání zastupitelstva, kde vzbudil protikladné reakce, a nakonec neprošel. Není tedy zřejmé, jak celá záležitost dopadne a v jakém časovém horizontu by se prodej konal.

 Co by to znamenalo pro nynější uživatele MBS? Jejich připojení by už nebylo zdarma, ale zároveň by bylo mnohem kvalitnější. ,, Město by veřejnou soutěží s budoucím poskytovatelem domluvilo co nejlepší finanční a technické podmínky. Přechodové období by například trvalo půl roku, během něho by uživatelé byli zdarma připojeni k nové síti a mohli se tak v klidu rozhodnout, zda její služby budou využívat,“ sdělil nám Michal Kuchta, tajemník MěÚ Hořice.

 Cena měsíčního připojení není jasná, bude záležet na tarifu, který nabídne poskytovatel. Město by tak výrazně ušetřilo. Provoz totiž není bezplatný. Ročně ze své kasy zaplatí jen za konektivitu 115 tisíc korun. Do budoucna se také chystá položení optických kabelů, které by zminimalizovaly zahlcení vzduchu bezdrátovými sítěmi.