Právě herny či non stopy nejsou zrovna tím, čím by se Hořičáci chtěli chlubit. S těmito podniky je totiž spojena řada výtržností a přestupků. Rovněž se po městě potulují různé podezřelé partičky, z nichž také nic dobrého nekouká.

Město proto přišlo se zajímavým nápadem instalovat bezpečnostní kamerový systém, který by 24 hodin denně monitoroval nejrizikovější místa. Chráněno by pak bylo třeba autobusové nádraží nebo Smetanovy sady. Několik kamer by bylo zabudováno i na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Na kamery nejsou peníze

Nápad je to sice hezký, avšak na realizaci chybí peníze. ,,Žádost o dotaci nám byla prozatím zamítnuta. Čekáme tedy na další příležitost, protože 500 tisíc korun, což je předpokládaná částka, si nemůžeme v tuto chvíli dovolit investovat,“ vysvětlil starosta Hořic Ivan Doležal.

 První vlaštovky byly přesto přeci jen vypuštěny. Například budovu radnice, kde je kromě městského úřadu také divadelní sál, už nějakou dobu hlídá kamera. Právě kvůli kulturnímu programu v sále je objekt často pozdě do večera otevřen, a jelikož kanceláře městského úřadu nejsou stavebně od sálu odděleny, kamera pomůže odhalit případné nevítané návštěvníky, kteří by si třeba z divadelního představení na úřad ,, odskočili“.

 Kamerový systém byl zbudován také v domě s pečovatelskou službou v Janderově ulici. Popud k tomu dalo vyloupení zdejšího bytu před asi dvěma měsíci.

,,Jsme rádi, že to tu kamery hlídají, cítíme se bezpečněji,“ řekla obyvatelka domu. Nákup a instalaci si město zajistilo samo. Celková částka byla asi 25 tisíc korun.

 Snad se brzo dočkáme i bezpečí v celém městě. Nejlepší by však bylo, kdyby byl proutek ohýbán, dokud jsou potencionální delikventi ještě mladí. Potom už je totiž na všechno pozdě.