„Velmi nás tato zvěst zasáhla, paní Fišerová byla místní ikona. Do smrti budu vzpomínat na 28. listopad letošního roku, kdy jsem jí přál hodně štěstí a zdraví k jejím 107. narozeninám. V tu dobu byla plná elánu. Nikdo nepředpokládal, že za pár dní mezi námi již nebude,” řekl starosta a připomněl, že právě při posledním setkání přišla paní Fišerová sama na hořickou radnici. Přes vysoký věk bydlela sama v domku a starala se i o tři kočky. Nechávala si pouze vozit obědy a pomoci při větším úklidu.

Nejstarší obyvatelka Česka je z Řecka pocházející Evangelie Čarasová z Dívčího Hradu na Bruntálsku. Narodila se v únoru 1904. Čarasová Řecko opustila za občanské války v roce 1948. Česky se nikdy nenaučila. Nejstarším mužem žijícím u nás je Karel Kašpárek z Náchoda, 106. narozeniny oslaví 21. prosince.

Podle České správy sociálního zabezpečení žilo letos v září v ČR celkem 625 sto a víceletých důchodců. Nejstarším člověkem na světě je Američanka Besse Cooperová z Georgie. Narodila se 26. srpna 1896, letos tak oslavila 115. narozeniny. ⋌(pv, čtk)