Několik let komise cestovního ruchu při hořické radnici připravovala vybudování cyklostezky v lokalitě poblíž pískovcového lomu U sv. Josefa a přírodního unikátu - koupaliště Dachova. Když však došlo na finance, vždy zvítězil jiný projekt a na tento peníze nezbyly.

„Protože jsem byl přesvědčený o správnosti myšlenky vybudovat cyklostezku v tomto krásném místě, chtěl jsem najít možnosti k získání potřebných finančních prostředků. V okamžiku, kdy bylo možné počítat s podporou Státního fondu dopravy a infrastruktury, snažil jsem se vedení hořické radnice cestu k těmto penězům usnadnit,“ řekl poslanec a zastupitel Zdeněk Lhota. Po zpracování projektu a podání žádosti se dostali do tvrdé konkurence dalších žadatelů o finance ze zmíněného fondu. Bylo nutné dodržet určité podmínky a náročné požadavky, které fond vyžadoval.

„Dobrá věc se ale podařila a my jsme s naším projektem uspěli,“ doplnil Zdeněk Lhota. Dnes je stavba hotová a celkové náklady se vyšplhaly na 13 a půl milionů korun. Z toho Státní fond dopravy a infrastruktury přispěl devět milionů, kraj 3,3 milionu a město Hořice zaplatilo jeden a půl milionu korun.
Počátky nebyly jednoduché a našli se i lidé, kteří toto úsilí zpochybňovali. Někteří dokonce tvrdili, že si Zdeněk Lhota chce realizací této cyklostezky „stavět pomník“.

„Někdo naši aktivitu nazýval i Lhotova cyklostezka. Nyní jsem velice rád, že za pomoci finančních dotací a také kvalitní a spolehlivé stavební firmy Strabag, a.s. jsme mohli ve čtvrtek 10. prosince předat hořickým občanům vánoční dárek v podobě krásné cyklostezky s asfaltovým povrchem,“ uvedl dále Zdeněk Lhota.

„Kromě původně plánované spojnice z Dachov na Potoky byl asfaltový koberec položen už na celé trase cyklostezky. Dnes je už propojen úsek od domova důchodců k pískovcovému lomu U sv. Josefa a dál pak k dachovskému koupališti. Nový povrch má i cesta od Maixnerovy ulice směrem k lomu. Kdo nechce využít asfaltový povrch v lesních úsecích, může i nadále chodit po nezpevněných lesních cestách, například po Fléglově stezce. Za nejdůležitější však považuji skutečnost, že jsme vybudovali bezpečné spojení mezi městem Hořice s koupalištěm na Dachovech, cyklisté už nemusí jezdit po frekventované silnici,“ informoval starosta Hořic v Podkrkonoší Ivan Doležal.

Dodal, že navíc tím vznikl nový vycházkový okruh i pro starší, hendikepované lidi a vozíčkáře, nebo třeba maminky s kočárky či pro vyznavače stále populárnějších in-line bruslí. Jistě ji využijí k procházkám také senioři z nedalekého domova důchodců a všichni klienti, i ti na vozíčkách z přilehlého Ústavu sociální péče v Hořicích. Konečně bude přístupný sochařský park v lomu U sv. Josefa i pro ty méně pohyblivé a budou jej moci navštívit mimo jiné i v době konání každoročního známého sochařského sympozia.

„Novou tříkilometrovou cyklostezku z centra Hořic k přírodnímu koupališti na Dachovech ozvláštní v budoucnu dřevěné plastiky s pohádkovými motivy. Je to nápad, který by sem měl přilákat i rodiny s dětmi. Několik prvních soch zde bylo již veřejnosti představeno dřevosochařem Janem Kuželem a jeho přáteli, kteří dokázali z padlých kmenů pomocí motorových pil vytvořit skutečně zajímavé plastiky,“ řekl na závěr poslanec Zdeněk Lhota a současně jedním dechem poděkoval všem, kteří se o vybudování cyklostezky zasloužili. ⋌ (ves)