Dotace z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod pro desítky projektů zaměřených na rozvoj měst a regionálních silnic schválil Výbor Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod. Výsledky jsou zatím neoficiální, oficiální budou do dvou týdnů zveřejněny na www.rada-severovychod.cz.

Výbor dále schválil aktualizaci plánu letošních výzev, první z nich sledující rozvoj infrastruktury pro podnikání byla vyhlášena v pondělí 23. března. Do regionu soudržnosti Severovýchod, který tvoří Královéhradecký, Pardubický a Liberecký kraj, půjdou další evropské dotace z ROP Severovýchod.
Výbor Regionální rady schválil pětadvacet projektů podaných v rámci 7. kola výzvy, které úspěšně prošly hodnocením.

Na rozvoj regionálních silnic tak připadlo víc než jedna a půl miliardy korun.
V Královéhradeckém kraji půjdou největší dotace na rekonstrukci části silnice vedoucí na hranice okresů Trutnov a Rychnov nad Kněžnou ve výši více než 95 milionů korun. Dalších bezmála 70 milionů korun půjde na rekonstrukci komunikace mezi Libicemi a Smiřicemi, 53 milionů korun připadne na silnici mezi Vidochovem, Stupnou a Bělou u Pecky.

Největší projekt

Výbor Regionální rady schválil také osmatřicet vybraných projektů z 9. kola výzvy. Na rozvoj měst s více než pěti tisíci obyvateli bylo rozděleno 780 milionů korun. K největším projektům patří hořické město bez bariér s bezmála devadesátimilionovou dotací. Na revitalizaci centra města v Semilech půjde více než 63 milionů korun, na sportovní areál v Lanškrouně získalo město více než 43 milionů korun.

Také Letohrad dostal příslib bezmála padesátimilionové dotace na revitalizaci centra, Sdružení ozdravoven a léčeben trutnovského okresu může počítat s více než 55 miliony korun. Ústí nad Orlicí upraví s evropskou dotací dosahující 37 milionů korun veřejné prostranství Kociánky, Lomnice nad Popelkou uspěla s obnovou historické radnice, na niž dostane více než 35 milionů korun.

Výbor dále schválil plán výzev. První výzva letošního roku, zaměřená na rozvoj regionálních center, byla vyhlášena 9. února, a protože se jedná o kontinuální výzvu, skončí až v prosinci roku 2013. Druhou výzvu by měl předseda Regionální rady vyhlásit od 23. března do 18. června tohoto roku.
Dvě výzvy budou vyhlášeny současně - od 3. října do 18. prosince tohoto roku. Jedna miliarda korun je určena projektům, které rozvíjejí základní infrastrukturu a doprovodné aktivity v oblasti cestovního ruchu.

Na záměry spojené s marketingovými a koordinačními aktivitami v oblasti cestovního ruchu připadne sto milionů korun. Přehled je zveřejněný také na www.rada-severovychod.cz v sekci Výzvy k předkládání projektů. Jiří Langer