V dubnu, konkrétně 14. a 15. dubna, se v Malenovicích u Frýdku – Místku konalo Mistrovství České republiky družstev základních škol v šachu. Tohoto mistrovství se účastnila i výprava prvního stupně naší základní školy ve složení Matouš Pražák, Jiří Kánský, Jan Frýda, Petr Batelka, Martin Šafařík a Jakub Trejbal.

Ti si sem vybojovali postup druhým místem v krajském kole. Družstvo Hlušic bylo dle výkonnosti nasazeno osmnácté (z 26) a postaralo se o velké překvapení, když obsadilo 5. místo. Navíc pouze půl bodu dělilo naše hráče od bronzové medaile, bohužel však nezvládli dotáhnout poslední partii do konce. Přesto páté místo v republice je vynikající a velmi nečekaný a překvapivý výsledek.

Naše škola se pokusila druhou novinkou založit novou tradici školy i obce. Ve dnech 14. a 15. června se konala v Hlušicích místní pouť. Při této příležitosti uspořádala naše základní škola ve svých prostorách pouťovou výstavu. Své práce z keramického kroužku a hodin výtvarné výchovy i pracovního vyučování zde vystavovali naši žáci, ale prezentovali se zde i místní a okolní podnikatelé.


Pan Ladislav Bauer z Nového Bydžova zde vystavoval svou sbírku drahých kamenů, pan Petr Doležal z Nového Bydžova prezentoval odrůdová vína, pan Václav Lassig z Prahy uspořádal výstavu fotografií, pan Šandora prezentoval lukostřelbu a pan Pavel Váňa z Nového Bydžova poradil, jak využívat léčivé byliny. Vše doplnila výstava fotografií z historie obce, kterou připravil bývalý ředitel základní školy pan Zdeněk Pšenička z Hlušic, a projekce k historii obce, již prezentoval ředitel novobydžovského muzea pan Jaroslav Prokop. Svátečního volna využila celá řada místních i okolních obyvatel k návštěvě této pouťové výstavy.

Součástí výstavy byla i prezentace nově postaveného venkovního altánu před budovou školy, který bude žákům sloužit jako učebna v přírodě a jenž je třetí novinkou z naší základní školy. Altán postavila místní firma pana Bohuslava Kánského z Hlušic a byl spolufinancován z grantu, o který Základní škola v Hlušicích požádala společnost T-Mobile. Nadace Via poskytla nadační příspěvek z programu Fond T-Mobile pro regiony ve výši 50 000 korun. Na financování celé stavby se podílel také místní obecní úřad a Fotbalový klub SK Čechie Hlušice.

Altán bude sloužit za příznivého počasí v letních a podzimních měsících k výuce žáků a k provozování jednotlivých kroužků. Samozřejmě bude také využíván školní družinou a dětmi z místní mateřské školky. Doufejme, že změna učebního prostředí povede ke zpestření a zkvalitnění výuky a k rozšíření mimoškolních aktivit žáků.

Spolupráce se společností T-Mobile se naší škole osvědčila. Letos jsme znovu požádali o nový grant na umělé jezírko, které by mělo sloužit k výuce přírodopisu a pracovního vyučování. Nadace Via nám znovu poskytla příspěvek ve výši 50 tisíc korun na tento projekt, který se bude realizovat v příštím školním roce. Ale to již bude další novinkou z naší základní školy. Mgr. Monika Jáglová