Teprve u Kateřiny Flídrové našla pravý domov a nakonec ve svých osmi letech vyhrála i titul na třetím ročníku hradecké Voříškiády. Ta se v sobotu konala na parkovišti nákupního EuroCentra.

O titul nejkrásnějšího psa po všech stránkách se úcházelo ve třech kategoriích kolem sedmdesáti voříšků bez průkazu původu. „Účastnili jsme se soutěže již vloni, ale to jsme se neumístili. Letos už to vyšlo a je to pro nás obě velký úspěch. Hlavně na domácí půdě,“ říká Kateřina Flídrová.

Prvotní špatná péče se projevila i na zdraví Medy. „Bohužel kvůli špatné stravě a podvýživě má potíže se žaludkem a také s klouby. Dříve jsme se věnovaly sportovní kynologii a záchranařině, ale nakonec musela jít už v šesti letech do důchodu. Začaly jsme jezdit aspoň po těchto voříškiádách, protože Medy potřebuje činnost, a pro ni je to obrovská radost a odměna,“ popisuje Kateřina.

Čím mohla fenka křížence trpasličího jezevčíka a sheltie porotu, v níž zasedla Petra Černocká, její manžel Jiří Pracný, kartářka Jana Škálová a za pořadatele Romana Lišková, zaujmout? Podle majitelky svou šikovností. „Medy umí základní cviky poslušnosti. Hrozně ráda dělá převal a nosí i klíče,“ vypočítala jen část dovedností majitelka.

Na Voříškiádě podle organizátorů nejde o dokonalou krásu psa jako na „papírových“ soutěžích. Je založena na pravém opaku. „Není tak rozhodující exteriér psa, ale záleží na jeho povaze. Na tom, co z něj vyzařuje a hlavně na souznění psa s jeho pánem. Voříšci často pocházejí ze špatných poměrů a umějí být velmi vděční,“ uvedl za organizátory soutěže, společnost Sirius a EuroCenter, Milan Pilař.

Kromě klání se představil také soukromý útulek ve Smiřicích a návštěvníci mohli obdivovat šikovnost psů záchranářů z královéhradecké kynologické brigády nebo um psů při dog frisbee.

Více fotografií z třetího ročníku hradecké Voříškiády si prohlédněte v galerii.


GLOSA: Jak to vidí Silvie Špryňarová

I notorický ničitel si zaslouží misku

Jsem majitelkou psa. To jen pro začátek, aby bylo jasné, že k těmhle čtyřnohým „příšerkám“ mám vážně blízko. Když jsme si toho našeho uštěkance pořizovali, jako první jsme nahlédli do knihy o plemenech psů a pak hledali ten správný inzerát. Tak nějak ale po víkendové Voříškiádě, kde člověk viděl křížence, které neumí ani pojmenovat, přemýšlím, jestli by nebylo lepší dát domov nějakému nalezenci z útulku. I tihle psi by rádi měli svůj domov s pelechem, miskou granulí a pocitem, že konečně k někomu patří. Možná že by stálo za to překonat předsudky z toho, že jsou už nevychovatelní a notoričtí ničitelé bytu, a dát jim šanci najít domov.

Mikrorozhovor s Petrou Černockou

Je to pro vás první zkušenost s rolí porotkyně v takovéto soutěži?
Kdepak. Už jsme jednou s manželem v podobné soutěži zasedli. Když nám volali organizátoři, abychom přijeli do Hradce na Voříškiádu, bylo jasno. Stačilo vyslovit, že se jedná o pejsky, a nebylo co řešit. To je mnohem lepší než missky. Je se na co koukat.

Vořískiáda je klání psů bez průkazu původu. V čem je podle vás jiné než ty klasické „papírové“ soutěže?
Myslím si, že je to mnohem lepší především proto, že tihle psi mají celou škálu své krásy. Někteří jsou tak oškliví až jsou vlastně strašně krásní. Kdežto když se rasa hodnotí podle toho, kolik má v kohoutku a podobně, tak to už vůbec není ono. Navíc mám pocit, že voříšci mají i mentalitu mnohem zajímavější.

Čím konkrétně jsou pro vás voříšci zajímavější?
Hlavně vizuálně. Já jsem si už pořídila třetího jezevčíka, ale už jsem pochopila, že nejúžasnější psy mají bezdomovci. To jsou inteligentní, hodní a vděční psi. Těm chlapům je fakt závidím a ani nevím, kde je shánějí. To je záhada.

Stačila jste si už před začátkem klání některého z psů zamilovat?
No, to víte že jo. Ono z té skupiny dvaceti třiceti voříšků se vždycky vyloupne jeden či dva pozoruhodní jedinci. Mně vždycky učaruje jejich pohled a pak už je všechno jasné. Člověk musí hodnotit podle intuice a svého srdce.