Prsní implantáty od firmy Poly Implant Prothese (PIP) mají ve svém těle i ženy, které si nechaly upravit poprsí v královéhradeckých zařízeních plastické chirurgie.

Nyní vyšla na povrch jejich nebezpečnost. Podle lékařů by odpovědnost měl nést Státní ústav pro kontrolu léčiv, přes který implantáty prošly. Ten vyzval ženy s prsními implantáty od francouzského výrobce, aby se nechaly vyšetřit.

Z Fakultní nemocnice v Hradci Králové si nebezpečné implantáty odnesly jen tři ženy. „Když mi před léty přišli implantáty nabídnout, byla mi podezřelá jejich cena. Odmítla jsem je i přes argumenty, že v Brazílii a jinde se používají. Byly mnohem levnější než jiné, a to mi přišlo zvláštní. Svědomí mi nedá, abych pacientkám nabídla něco za méně peněz, ale nekvalitního. Raději budu mít méně klientek, ale s jistotou, že jim poskytuji doživotní záruku,“ vysvětlila Deníku Zdena Talábová, zástupce vedoucího lékaře plastické chirurgie v hradecké fakultní nemocnici. Dodala, že pacientky zatím obvolávat nebudou.

Implantáty pocházející z výše zmíněné společnosti si odneslo i několik žen, které operovali plastičtí chirurgové v hradeckém sanatoriu Sanus. „Jednalo se o produkt schválený Státním úřadem pro kontrolu léčiv, takže jsme ho v nabídce měli a bylo na pacientkách, jestli si ho vybraly. Několik jich evidujeme, ale zatím čekáme na stanovisko úřadu, jak dál pokračovat,“ uvedl Jiří Štěpán, jednatel Sanusu. Ročně si v zařízení nechají poprsí upravit desítky žen.

O jaké implantáty se jedná?

Implantáty PIP se vyráběly od roku 2001. Francouzská asociace zjistila, že se plnily průmyslovým silikonovým gelem, který nesplňoval parametry pro prsní implantáty. Pevnost pouzdra neodpovídá požadavkům, takže se mohou objevovat trhliny a gel se může uvolnit do těla. Ženám hrozí zánětlivé reakce. Na celém světě je podle odhadů 400 000 až půl milionu žen s implantáty PIP, většinou v Latinské Americe, Španělsku a Velké Británii. Francouzská vláda nyní zjišťuje, kdo je za povolení implantátů zodpovědný.

Jitka Hodasová, Jan Pruška