Zatímco v nižších polohách lidé včera zápasili jen se silným větrem, který v Pardubicích strhl plachtu z lešení nad zdejší pasáží, na horách zavládlo opravdové sněhové peklo. A podle předpovědí meteorologů, že tu má napadnout až 70 centimetrů sněhu, se z něj do víkendu nevyhrabeme.

Husté chumelení v kombinaci se silnými poryvy větru způsobilo problémy silničářům i energetikům. Na hřebenech hor dul vítr v noci rychlostí až 100 kilometrů za hodinu, po odpoledním přechodném uklidnění má dnes dopoledne znovu zesílit. Za sebou nechal polámané stromy a větve, energetici řešili hlavně na Trutnovsku a Náchodsku asi dvacet výpadků elektřiny.

„Vítr tu vyvracel a lámal stromy, které pak navíc zablokovaly silnice,“ hlásila mluvčí hradeckých krajských hasičů Martina Žahourková.

Auta v příkopech

Dvě hodiny byl uzavřen pro kamiony hraniční přechod v Náchodě – Bělovsi, cesta do Kladska totiž byla jen obtížně sjízdná. Dopravu tu zkomplikoval i hořící kamion.

U Police nad Metují se po smyku na kluzké vozovce srazila dvě auta, spolujezdkyně z jednoho z nich utrpěla těžké zranění. U Adršpachu havaroval autobus, v Náchodě voda zaplavila silnici pod viaduktem u Itálie a jeden řidič v ní utopil své auto. Problémy měli řidiči dopoledne i u Trutnova, kde auta zablokovala výjezd z Trutnova na Hradec Králové v kopci Humburák. V Krkonoších včera napadlo až 30 centimetrů sněhu.

Plné ruce práce ale hasiči měli kvůli odklízení popadaných stromů i v nižších polohách, které skrápěl déšť. Kmeny zastavily dopravu například u Džbánova na Vysokomýtsku, u Licibořic na Chrudmsku, dále u Dvora Králové nad Labem, v Červeném Kostelci či Horní Radechové na Náchodsku.

„U Orliček na Orlickoústecku záchranáři vyprošťovali naštěstí prázdný autobus, který sjel zčásti ze silnice, bránil provozu a hrozil pádem do potoka,“ informovala mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková. Pomocí navijáku hasiči vyprošťovali zapadlý autobus i ve Študlově na Svitavsku.

Zledovatělou státovku mezi Hlinskem a Ždírcem nad Doubravou zablokovaly dopoledne tři kamiony.

Aktuální informace o sjízdnosti východočeských silnic najdete na webu Deníku.

Zima vrací po teplém prosinci úder

Podobným plískanicím a vichru, jaký náš region včera zasáhl, jsme si evidentně odvykli. Zima ještě letos vlastně nepřišla, prosinec připomínal extrémně teplou zimu z roku 2006/07.

I tehdy, před pěti lety, jsme v lednu navíc zažili devastující orkán Kyrill, stejně jako jsme pod náporem silného větru nyní. Už podle předpovědí však letošní orkán, kterému Němci dali jméno Andrea, měl být naštěstí slabší.

A jaký byl tedy uplynulý prosinec? Teploty byly 2,5 stupně nad dlouhodobým normálem. Listopad se pro změnu nesl ve znamení inverzní pokličky a extrémního sucha, většinou nespadl ani milimetr srážek.

Meteorologové včera navíc zveřejnili, že teplotně nadprůměrný a suchý byl – navzdory ne příliš slunečnému červenci – celý uplynulý rok. Teploty byly celkově o 0,8 stupně Celsia vyšší než průměr z let 1971 až 1990. Což je dost.

„Nedá se vyloučit, že v souvislosti se stoupající sluneční aktivitou, maximum má nastat okolo roku 2013, nás nyní čeká série několika teplotně nadprůměrných roků, ostatně trend oteplování je na teplotní křivce patrný už více než 100 let,“ řekl mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

Teplý je ostatně i začátek nového roku a nadprůměrné teploty navzdory vánici na horách ještě minimálně týden vydrží. „Dokonce i teplota vod v některých nádržích je nyní podobná, jako byla vloni v červnu, ba dokonce i na začátku července. Tedy kolem sedmi stupňů,“ dodal meteorolog Pavel Jůza. (kim, čtk)