Gurmán fest nabídl kulinářský zážitek

(2.května) – Dva dny zasvěcené společnosti delikátních lahůdek, nápojů a vůbec všeho, co souvisí s gastronomií, přinesl druhý ročník přehlídky Gurmán festival, který se konal v hradeckém Festivalparku. Celým areálem se linuly vábivé vůně a do stánků byla radost pohledět. „Letos jsme se rozhodli nepozvat žádné kapely. Lidé nám po minulém ročníku psali, že to bylo zbytečné. Představované restaurace mají lepší úroveň. Areál také mnohem lépe vypadá oproti loňsku. Největší radost mi udělala přislíbená účast Pavla Pospíšila, což je jediný Čech, který získal cenu Michelin za své kuchařské dovednosti,“ prohlásil organizátor Gurmán festivalu Ivan Vodochodský, který měl na akci seminář o pomalém vaření. Zahajovala se zde i chřestová sezona. Celkem zde představilo svůj kuchařský um přes dvacet restaurací.

Soud řešil znásilnění v Novém Bydžově, které rozohnilo občany

(3. května) – Znásilnění jednadvacetileté dívky bylo vloni na podzim poslední kapkou v poháru trpělivosti obyvatel Nového Bydžova s romskou komunitou. Tehdy se spustila lavina peticí, bezpečnostních opatření a ostře se na adresu Romů vyjádřil i starosta Pavel Louda. Třiatřicetiletý Jindřich Volf, muž, který se údajně trestného činu dopustil, stanul před Krajským soudem v Hradci Králové. Tady se zpovídá i z dalších trestných činů, mimo jiné z krádeže či vyhrožování. Obžaloba, obsahuje pět skutků, jichž se prý Volf dopustil. Tím nejzávažnějším je znásilnění jednadvacetileté dívky, k němuž došlo vloni 11. listopadu nedaleko náměstí v Novém Bydžově.

Nový biskup se ujal svého úřadu

(14. května)- Slavnostní bohoslužbou v hradecké katedrále sv. Ducha se svého úřadu ujal nový biskup královéhradecké diecéze Jan Vokál. Je rodákem z Hlinska na Chrudimsku a jak přiznal, při cestě k Bohu se nechal inspirovat životopisem o sv. Damiánovi, otci vyhoštěných. Ten zemřel na Havaji jako misionář při ošetřování malomocných. Dvaapadesátiletého Vokála do úřadu hradeckého biskupa jmenoval 3. března papež Benedikt XVI. Aby mohl studovat teologii, rozhodl se v 80. letech minulého století emigrovat do Itálie. V bývalém Československu ještě stihl vystudovat kybernetiku. Nový královéhradecký biskup má podle svých slov rád pěší turistiku v horách a také se věnuje běhu v parcích. Užívá si i sjezdového lyžování a je dokonce instruktorem turistického potápění.

Okurky ze Španělska byly i v Hradci

(1. června) – Biookurky dovezené ze Španělska, podezřelé z toho, že jsou původcem šíření nákazy způsobující krvácivý průjem, který již zavinil smrt 14 lidí, se také na Královéhradecku skloňují ve všech pádech. Přitom odborníci přišli s tím, že okurky nákazu nezpůsobily. Některé obchody zaznamenaly pokles prodeje zeleniny z dovozu a zvýšenou poptávku po českých výrobcích. I Státní zemědělská a potravinářská inspekce začala nebezpečné okurky kontrolovat. V hradecké fakultní nemocnici byla na pozorování žena, u níž se objevilo důvodné podezření, že by mohla být možnou nositelkou onemocnění. „Žena měla celou řadu dalších obtíží, ale nepotvrdila se u ní nákaza bakterií, která způsobuje v těchto dnech vážné problémy především Německu,“ řekl ředitel hradecké fakultní nemocnice Roman Prymula.

Na pohřeb arcibiskupa Otčenáška přišly zástupy věřících lidí

(4. června) – V dopoledních hodinách začalo rozloučení s arcibiskupem Karlem Otčenáškem. Pietní akt k uctění památky zesnulého se uskutečnil v hradecké katedrále svatého Ducha. Na místě postávaly tisíce věřících i těch, které život církevního hodnostáře značným způsobem ovlivnil. A nebylo jich rozhodně málo, protože bývalý arcibiskup byl nesporně velkým bojovníkem, který si nikým a ničím nenechal, ač byl mnohokrát v životě těžce zkoušen, odepřít vlastní duchovní svobodu. Rozloučení se konalo v katedrále, kam směli z kapacitních důvodů přijít pouze pozvaní. Aby akt rozloučení mohli spoluprožívat i ostatní, byla u zdi katedrály instalována obrazovka.

Znovu vzkříšená synagoga

(12. června) – Chvílemi se mohlo zdát, že je ticho po pěšině, avšak opak je pravdou. Hradečtí RC závodníci dokonce kladli dotazy, jak že to vypadá s projektem v hradecké synagoze. A konečně si přijdou na své. Původně tam mělo být již na přelomu května a června otevřeno bohaté zázemí pro RC modeláře, včetně drah pro auta a půjčovny servisu a v neposlední řadě i nekuřácké kavárny. RC modely aut se těší slušné popularitě, a závodění je svižná podívaná. „V našem záměru nenastala žádná změna, stále se držíme původního plánu. Teď nás malinko brzdí projektové požární úpravy prostoru. Potřebujeme získat požární zprávu. Proto jsme byli nuceni posunout otevření modelářského centra na září,“ řekl František Groh ze společnosti Bohemian Express. Synagoga stále není otevřená.

AntiMešita dostala od kraje peníze

(14. července) – Valentin Kusák patří mezi radikální odpůrce muslimské modlitebny v Hradci Králové a pronikání islámské kultury na naše území vůbec. Před časem dostalo hnutí, které založil, dotaci patnáct tisíc korun od krajského úřadu. AntiMešita, jež působí ve městě, vyvíjí pravidelné kontra aktivity proti snahám místních islamistů, kteří by si zde rádi postavili svoji modlitebnu. Událo se dokonce i několik diskuzí na téma stop islamizaci, kterých se zúčastnili místní politici, například Hana Orgoníková (ČSSD) nebo Vladimír Derner (KDU – ČSL) a různí odborníci na téma islamizace. Diskuze byly téměř bezvýhradně, protože je pořádala AntiMešita, ostře proti vstupu islámských vlivů do Hradce Králové. Přítomní muslimové následně poukazovali na omezenou rétoriku mluvčích.

Školy v kraji u maturit zabodovaly

(25. června) – Přes veškeré obavy studentů státní maturity, které se letos uskutečnily poprvé, dopadly v Hradci Králové na výbornou. Alespoň podle výsledků, které zveřejnilo ministerstvo školství. Soukromá Obchodní akademie, Vyšší odborná škola cestovního ruchu a Jazyková škola z Hradce Králové totiž skončila na pátém místě mezi „Top 10 SOŠ v ČR“, zákonitě se také škola „usadila“ na prvním místě mezi středními odbornými školami v Královéhradeckém kraji . Mezi gymnázii si nejlépe vedlo První soukromé jazykové gymnázium v Hradci Králové, v republikovém hodnocení pak gymnázium mezi 1300 středními školami skončilo na velice hezkém čtyřiatřicátém místě. „Jsme spokojeni. Je to pro nás výzva, abychom se dál rozvíjeli,“ uvedl ředitel gymnázia Ladislav Bartůška.

Turistům v krajské metropoli začalo sloužit nové infocentrum

(2. červenec) - Informace o turistických zajímavostech v kraji a mnoho dalších užitečných služeb i předmětů našli lidé, kteří do Hradce přijeli vlakem. Přímo v hale hlavního nádraží bylo otevřeno v pořadí již třetí turistické infocentrum ve městě. Další fungují na Gočárově třídě a na Velkém náměstí. „Věříme, že v centru uspokojíme co největší počet návštěvníků, jak ty, kteří přijíždějí za návštěvou historických památek, tak denní návštěvníky, kteří jedou na krajské instituce či do fakultní nemocnice a potřebují pomoci třeba s dopravou,“ uvedla Dana Manďáková, vedoucí centra. Centra v Hradci Králové nabízejí také údaje o ubytovacích zařízeních či prodej vstupenek na kulturní a společenské akce.

Stavba nové arény budí nadšení i mnohé protesty

(13. července) - Nová fotbalová aréna, k tomu obchodní centrum, nové dopravní řešení i vznik odpočinkové zóny u Orlice. Rozsáhlý projekt, který hradecký magistrát řeší už od roku 2007, kdy se vypsalo výběrové řízení na investora, z něhož vítězně vyšla společnost ECE. Celý projekt Park Malšovice se všemi doprovodnými procesy v současné době běží. Má však i své odpůrce, kteří nechtějí přijít o „lízátka“ a tvrdí, že v tomto případě jde pouze o zisk developera. Výstavba stadionu by dle odboru rozvoje města měla probíhat etapovitě a nejdéle za rok od zahájení stavby by mohla multifunkční aréna stát.

Vytrvalé deště ničily úrodu

(22.července) – Neustálé deště letošního léta zemědělcům značně zkomplikovaly další sklizeň v mnoha různých ohledech. Jedním z nich byla samozřejmě kvalita vypěstovaných plodin. „Pokud bude i nadále pršet, tak očekávám problémy hlavně s kvalitou plodin a zejména včasností sklizně. Nejvíce je ohrožena cibule, které vlhko určitě nesvědčí, dále řepka a v neposlední řadě i obilí, které by mohlo kvalitativně spadnout na krmné. Může nastat i situace, že nebudeme schopni včas zásobovat trh,“ řekl hradecký soukromý zemědělec David Smetana. Zemědělci se tak ve dnech, kdy začaly žně, mohli setkat s tím, že obilí nebylo zralé či se jeho sklizeň uskutečnila později jednak kvůli vlhkosti plodin, nebo podmáčené půdě, kam se zemědělské stroje dostávají jen obtížně.

Lesníci myslí i na vozíčkáře, a proto otevřeli v hvozdech trasu

(27. července) - Přibližně tři měsíce trvala realizace projektu pro lidi na invalidním vozíku. Na realizaci dvou tras se podílelo sdružení Civitas per Populi, Městské lesy Hradec Králové a Klub českých turistů. Ten uspořádal na zbudování cest pro vozíčkáře sbírku ke 120. výročí založení svého klubu. Hradečtí vozíčkáři se mohou těšit z dvou tras. „Projekt jsme se rozhodli podpořit, protože jsme vstřícní obdobným aktivitám a zároveň podporujeme lepší začlenění vozíčkářů do společnosti. Zatím půjde o zkušební provoz na jeden rok, aby byly doladěny případné nedostatky,“ řekl ředitel městských lesů Milan Zerzán.

Další události z Královéhradecka přineseme rovněž v příštích dnech