Hradecký kraj hodlá letos do svých silnic druhých a třetích tříd investovat více než 710 milionů korun, což je zhruba o 300 milionů korun více než loni. Na opravy kraji letos významně přispívá Evropská unie. „Dotace EU z celkové částky investic kryjí 85 procent. O zbytek se dělí rovným dílem kraj se státem,“ řekl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Připomněl, že kromě peněz na investice kraj letos dá dalších 420 milionů korun na běžnou údržbu silnic. Takzvané vnitřní zadlužení krajské silniční sítě je však zhruba osm miliard korun. Tyto peníze by byly potřeba, aby se silnice dostaly do dobrého stavu.

Opravě se nevyhne ani dálnice D11

Komplikovaná objížďka čeká řidiče při plánované opravě mostu přes řeku Bystřici u Nechanic, který leží na trase mezi Hradcem Králové a Novým Bydžovem. Uzávěra měla začít již v polovině května, ale byla odložena o měsíc. Trvat by měla do podzimu a řidiči kamionů si po objížďce zajedou 52 kilometrů, pro osobní auta bude objížďka osmikilometrová.

Z větších staveb ŘSD letos dále počítá s opravou poničené vozovky mezi Hradcem Králové a Náchodem v úseku mezi Dolany a Svinišťany za celkem asi 44 milionů korun. Objížďka spravovaného úseku by měla trvat asi dva měsíce. Omezení bude řidiče čekat také na dálnici D11, na níž by měla společnost Skanska začít s opravou zvlněné části dálnice u Dobřenic. „Oprava D11 by měla dle sdělení společnosti Skanska začít v nejbližších týdnech,“ uvedla Vápeníková.

Kraji chybí miliony korun

Pardubický kraj má na opravy silnic druhých a třetích tříd v letošním roce připraveno z rozpočtu 105 milionů korun. V minulosti vydával mnohem víc, bral si vysoké úvěry a platil rekonstrukce z dotací Evropské unie. Většinu peněz už ale vyčerpal. V příštím roce by kraj mohl vynaložit mnohem víc. Plánuje půjčit si formou úvěru a obligací miliardu korun. Potvrdil to náměstek hejtmana Jan Tichý.

„Máme pouhopouhých 105 milionů korun, což je skutečně málo. Máme i menší prostředky z Evropské unie, asi 200 milionů korun, peníze jsou de facto dočerpané,“ řekl.

V letošním roce se například chystá oprava silnice v úseku Mladkov a Pastviny na Orlickoústecku, stavebníci dokončují z minulého roku modernizaci vozovky ze Seče do Běstviny na Chrudimsku. V tomtéž okrese opraví silnici mezi obcí Horka a Chrast. Počítá se i mimo jiné s opravou silnice mezi Pardubicemi a Nemošicemi. Velké uzavírky komunikací kraj neplánuje.

(čtk, red)