Letos v Hradci policisté řešili už 13 případů, kdy museli zadržet podnapilé mladistvé. Toto číslo se rok od roku zvyšuje.

Zatímco v roce 2009 evidovala hradecká městská policie 47 zadržených opilých mladých lidí, v roce minulém číslo stouplo až na 76. „Za letošní rok bylo v Hradci Králové v souvislosti s alkoholem řešeno třináct osob mladších osmnácti let, z toho jeden nezletilý do patnácti let,“ potvrdil Miroslav Hloušek, ředitel hradecké městské policie. Výjimkou nejsou ani případy, kdy policisté zadrženým dětem naměří i přes dvě promile.

Policisté se při kontrolách zaměřují především na „vyhlášené“ podniky a místa, kde už mají s podnapilými zkušenosti. Největším problémem při zadržení podnapilých osob mladších osmnácti let v podniku je prokázání, zda alkohol zakoupily přímo v něm. Pokud se to prokáže, hrozí obsluhujícímu personálu pokuta ve správním řízení až do výše tří tisíc korun.

Někde mladé do podniku ani nepustí

„V případě, že alkohol podal provozovatel podniku, jedná se o jiný správní delikt, který postihuje kompetentní správní orgán. Pokuta ve správním řízení se pohybuje v rozmezí 50 – 500 tisíc korun,“ dodává Miroslav Hloušek. Mladí si však dokážou často poradit a alkohol si nechají koupit od kamaráda, který potřebné věkové hranice již dosáhl. Některé podniky to řeší tak, že hosty ohledně věku kontrolují už u vstupu a ty příliš mladé prostě dovnitř nepouštějí.

Policisté nekontrolují jen kluby, vydávají se i do parků na hradeckénově zrekonstruované hradby či lavičky. „Ze zákona musíme mladistvé kontrolovat a pak následně zjistit, kdo jim alkohol prodal,“ říká Jan Melša, vrchní komisař a tiskový mluvčí Policie České republiky. „Jak vyplývá z údajů Úřadu vlády, Česká republika se v této oblasti pohybuje na nelichotivých předních místech statistik v rámci celé Evropské unie,“ dodává komisař.

Kontrolní akce si policisté většinou naplánují během svátků nebo dnů, kdy se alkoholu všeobecně holduje více. Například během Velikonoc proběhlo v rámci celé České republiky 765 kontrolních akcí, během kterých policisté zjistili přítomnost alkoholu v těle u 444 osob mladších osmnácti let. Prodejce alkoholu neodrazuje ani fakt, že jim kromě pokut hrozí i tresty v rovině trestního práva. Za podání alkoholu dítěti hrozí pachateli trest odnětí svobody až na dobu jednoho roku. „V roce 2010 řešila Policie ČR 68 takovýchto případů, při kterých trestně stíhala 51 osob. Za první čtyři měsíce roku 2011 jsme řešili 34 případů, stíháno je 24 osob,“ uvedl Melša.

„Ještě se mi nestalo, že by mi někde nenalili alkohol. A nikde po mně nechtějí občanku. Nevím, třeba vypadám starší, ale spíš se mi zdá, že restaurace prostě chtějí prodávat a je jim jedno komu,“ svěřila se se svými zkušenostmi šestnáctiletá Lenka z Hradce.

(kor,hod)