Ve kterém termínu si vzít v létě dovolenou se lidé pochopitelně nedozvěděli, to by bylo věštění z křišťálové koule. Ovšem spoustu dalších otázek jim zaměstnanci pracoviště sídlícího ve Svobodných Dvorech zodpověděli.

„Při příležitosti Světového meteorologického dne a Světového dne vody chceme zájemcům ukázat celé spektrum naší činnosti v jednotlivých základních oborech. Tedy meteorologie, hydrologie, klimatologie a sledování čistoty ovzduší,“ řekl ředitel hradeckého Českého hydrometeorolo­gického ústavu Zdeněk Šiftař.

Zřejmě největší množství otázek museli zvládat odpovídat odborníci z regionálního předpovědního pracoviště. „Máte tady za barákem nějaké sondy nebo měřicí přístroje?“ zajímalo například jednoho z návštěvníků. Dozvěděl se, že veškerá data se na pracoviště dostávají z jednotlivých měřicích stanic a tady se shromažďují a zpracovávají.

„Nejvíc mě zajímalo, jak vzniká předpověď počasí,“ sdělila Petra Vodáková z Prahy. „Jedeme s rodinou do Krkonoš, tak jsme se tady zastavili. Překvapilo mě, že předpověď není automaticky daná z přicházejících údajů, ale ve velké míře závisí na zkušenostech jednotlivých pracovníků. Musí údaje analyzovat a přemýšlet, na co vsadit a co potlačit. To jsem netušila,“ svěřila se.

„U krátkodobých předpovědí, tedy na další den nebo dva, je úspěšnost 90 až 95 procent. S délkou období samozřejmě klesá. Například u měsíční je kolem šedesáti nebo pětašedesáti procent,“ uvedl ředitel hradeckého hydrometeorolo­gického ústavu.

Foto ze sobotního Dne otevřených dveří si prohlédněte v galerii.