Že budou muset do práce, jim ale nijak nevadí.

„Náš buddhistický svátek, Vesak, který je obdobou vašich Vánoc, připadá až na polovinu dubna. Pak budeme slavit zase my,“ vysvětluje Srílančan Chandana K. Gunasingha. V České republice pracuje jako masér už šest let. Než před pár měsíci zakotvil ve Velkých Karlovicích v Beskydech, působil v Liberci. Tam už také poznal nejen české vánoční tradice, ale také to, co obnáší zima na horách se závějemi sněhu. „Už jsem si zvykl. A naučil jsem se i trochu lyžovat,“ chlubí se.

Thajka Kanlaya Jones je naproti tomu v Česku teprve půl roku a s nynějším příchodem zimy zažívá trochu krušné chvíle. „Tak chladné počasí jsem nikdy v životě nezažila, sníh jsem do této doby neznala. Nevím, jak na něm chodit, už dvakrát jsem spadla,“ přiznává Thajka. Netuší přitom, že dosud v Beskydech zažila spíše symbolickou zimu, která byla chudá na sněhovou nadílku. „Celkově se mi tu ale moc líbí. Život je tu hodně odlišný, ale proto jsem sem jela – abych zažila něco nového,“ vysvětluje.

Společně s Chandanem a Kanlayou působí nyní v karlovickém Horalu ještě dvě Thajky a dva Srílančané. V práci budou na Štědrý den všichni – až na jednoho. Irosh Mendis Panditharantna, který žije ve Velkých Karlovicích už čtyři roky, si totiž mezi místními dívkami našel přítelkyni, před dvěma měsíci se mu narodil syn, a vánoční svátky tak prožije doma s novou českou rodinou.

Mohlo by se sice zdát, že na Štědrý den nejspíš nebudou mít maséři příliš mnoho práce, opak je ale pravda. Hotel Horal je přes Vánoce plný a hosté si už s předstihem rezervovali termíny masáží i na Štědrý den. Maséři se tak nezastaví až do setmění. „Jen díky Thajkám a Srílančanům jsme mohli na Štědrý den dát volno všem českým masérům, kteří to samozřejmě velmi přivítali,“ vysvětlil ředitel Wellness Horal Martin Pařízek.

Obvyklý pracovní den pak čeká Thajky a Srí Lančany také na Silvestra. „Hotel Horal bude plný a hosté si již rezervují termíny masáží,“ doplnil Pařízek.