Dobrý den, zajímalo by mě, zda pejskům škodí lidská strava. Děkuji, František

Není „lidská strava“ jako lidská strava, tak jako nejsou granule jako granule. V první řadě musíme vědět, co náš pes potřebuje. A pak, z čeho je strava, kterou mu podáváme. Pes je masožravec, ale ne na sto procent. Potřebuje také zeleninu či ovoce nebo byliny bohaté na vitamíny, enzymy a další mikroprvky. Platí, že hlavní složkou jeho jídelníčku má být kvalitní čerstvé maso. Když psovi na základě znalosti jeho potřeby doma připravujete „lidskou” stravu z kvalitních surovin, předčíte v čerstvosti a tedy také ve využitelnosti i nejkvalitnější granule. Naopak dopadem zkrmování přesolených kuchyňských odpadů s převahou sacharidů může být kromě jiného celé spektrum degenerativních onemocnění.

Další otázky můžete posílat na adresu miroslava.jasanska@denik.cz.

Domácím mazlíčkům nabízí veterinární péči šitou na míru

Čtenáři Krkonošského deníku mají od května možnost zapojit se do další interaktivní rubriky s názvem Rady odborníků. Pravidelně se v ní budou setkávat s radami ze dvou odvětví. Kromě bytové designérky Dagmar Laušmanové bude odpovídat na otázky také veterinář Michal Lunter z veterinární ordinace Pod Janským vrchem, která je v budově zdravotního ústavu vedle síně Bohuslava Martinů v Trutnově otevřena od konce března.

„Nabízíme zvířatům i jejich majitelům komplexní veterinární péči, léčebnou i preventivní. Pro každého pacienta se snažíme léčbu takzvaně ušít na míru,“ říká Michal Lunter a pokračuje: „Držíme se jednak tradičních lékařských metod, používáme ale také celé spektrum metod alternativní medicíny, například homeopatika, metody z čínské tradiční medicíny, akupunkturu a podobně. Provádíme i chirurgické zákroky.“

Do veterinární ordinace mohou se svými miláčky zavítat majitelé psů, koček i třeba morčat, králíků, křečků nebo papoušků. „Jsme otevření jakýmkoliv domácím mazlíčkům a spolupracujeme s odborníky v podstatě z celé republiky,“ dodal Lunter.

Další informace o veterinární ordinaci a kontakty najdete na www.tu–vet.cz a www.holistic–vet.cz.