Na rozdíl od Národního parku Šumava, kde se potýkají s kalamitou kůrovce, nemají lesáci v Královéhradeckém kraji s tímto škodlivým hmyzem potíže.

„Kůrovec je v současné době v kraji pod kontrolou. Zpracováváme jednotlivé stromy či malé skupinky, naštěstí se nejedná o žádnou kalamitu jako na Šumavě, kde kvůli přemnožení kůrovce odmírají lesy a vznikají rozsáhlé holiny již tři roky za sebou,“ řekl Deníku tiskový mluvčí Lesů České republiky v Hradci Králové Zbyněk Boublík.

Jak dodal, do konce července zaměstnanci Lesů ČR zpracovali 3400 krychlových metrů kůrovcového dříví, což jsou méně než dvě procenta veškerých těžeb v tomto období. „Je to dáno také tím, že trvale klademe důraz na preventivní opatření. Jen letos jsme v kraji například rozmístili přes šest tisíc lapáků a více než šest stovek lapačů, které kůrovce nejen monitorují, ale i účinně redukují do stavu, který neškodí,“ vysvětloval Boublík.

Podle něho proto také nemají žádné problémy s aktivisty. „Určité problémy kůrovec působí v lesích drobných vlastníků, kde se místně šíří. V těchto oblastech není situace nejlepší. Nicméně ani v takových případech se to se Šumavou srovnávat nedá,“ zdůraznil Boublík.