„Je pravda, že potíže lokalizované do oblasti trávícího traktu jsou častou příčinou návštěv lékárny. Projevují se ale také varovnými příznaky, při nichž již nelze spoléhat na samoléčbu, ale je třeba doporučit návštěvu lékaře.

Dyspepsie: je pojímána jako komplex nepříjemných anebo bolestivých subjektivních vjemů spojených s trávením a umístěných do oblasti zažívacího traktu v jeho horní nebo dolní části. Příznaky obou typů se nezřídka prolínají. Horní syndrom je charakterizován stálou nebo opakovanou bolestí umístěnou v oblasti pupku nebo obecným nepohodlím v horní polovině břicha, nejčastěji popisovaným jako pocit tlaku, plnosti nebo předčasné sytosti po jídle, nechutenství nebo odpor k jídlu, pachuť v ústech, zvracení nebo nevolnost. U dolního dyspeptického syndromu dominují pocity tlaku a plnosti v břiše, zácpa nebo naopak průjem, kručení v břiše, zvýšený obsah plynů ve střevě.

Dalším problémem je pálení žáhy. Projevuje se palčivou bolestí za hrudní kostí,říhání nebo nevolnost a zvracení. Její příčinou je vracení se dvanáctníkových šťáv do jícnu, popř. až do úst,” říká lékárnice Darina Šrolová (na snímku) z náchodské lékárny U sv. Terezie.

Režimová a dietní opatření: pravidelný příjem stravy, omezení kávy a alkoholu, citrusových džusů, kakaa, čokolády, koření, tučná jídla

-jíst v menších porcích a redukce hmotnosti obézních

- zanechat kouření, nenosit opasky a těsný oděv, jít spát teprve 2 - 3 hodiny po jídle.

Samoléčba: Antacida - snižují kyselost žaludku. Patří sem např. Acix - žvýkací tablety, Anacid - suspenze (mléko v polštářcích), Maalox- (tablety i mléko), Rennie (žvýkací tablety),Talcid (žvýkací tablety), Gaviscon (mléko). Tato terapie poskytuje rychlou ulevu ,ale krátkodobou

V současné době jsou v nabídce léky první volby - dávkování je 1x denně, ráno před prvním jídlem. Patří sem např. Helicid, Loseprazol, Onprelen, Ortanol, Ortanol, Pantoloc control 20 mg tbl-ten patří nyní k nejmodernějším s nejmenším výskytem nežádoucích účinků.

V případě individuálního zájmu funguje každé úterý od 13 do 15:30 hodin konzultační poradenství v lékárně U sv.Terezie, Tyršova 866, Náchod, tel. 491420306, e-mail: lekarna.usvateterezie@lloyds.cz. Na výše uvedenou e-mailovou adresu můžete posílat své dotazy týkající se užívání léků.