Nový rok přináší zásadní změny ve vyplácení všech druhů sociálních dávek. Pro ně si totiž budou lidé chodit na úřad práce místo původních radnic.

„Pro lidi, kteří dostávají dávky, se příliš nezmění. Nebudou už muset chodit na dvě místa, úřad práce a radnici, všechny dávky převezmou na jednom - u nás na úřadě práce. Jedná se například o dávky hmotné nouze, dávky mimořádné pomoci či dávky pro zdravotně postižené,” vysvětluje ředitel krajské pobočky Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák. Jak dodal, prubířským kamenem pro ně bude úterý 3. ledna, kdy mají začít vyplácet první dávky státní a sociální podpory za prosinec.

Podle Horáka se zároveň zpřísňují podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

„Uchazeči o zaměstnání musejí doložit odpracovaných dvanáct měsíců v posledních dvou letech, v minulosti to bylo ve třech letech. Pokud uchazeč bez vážných důvodů ukončí zaměstnání, které mu úřad práce zprostředkoval, bude na šest měsíců z naší evidence vyřazen,“ objasňuje některé změny Martin Horák. Přísnější metr bude také platit pro ty, kteří berou podporu v nezaměstnanosti.

„V naší evidenci mohou být dva měsíce, pak jim nabídneme práci ve veřejné službě. Pokud ji nepřijmou, budou z evidenci úřadu vyřazeni a nebudou mít nárok na jakoukoliv podporu,“ uvedl Horák.

Doplnil, že především v krajské metropoli mohou vzniknout fronty. „Budeme se snažit vše zvládnout, případně lidem nabídnout náhradní termín. Jejich žádost v každém případě převezmeme a zaevidujeme,“ zdůraznil Horák.

Které dávky dostanete nově na úřadu práce

Od ledna roku všechny sociální dávky dostanou lidé na úřadech práce. Nepůjde jen o podporu v nezaměstnanosti, ale všechny sociální dávky: na dítě, na bydlení, pěstounské, porodné či pohřebné. Zároveň budou úřady práce vyplácet dávky hmotné nouze, mimořádné pomoci, pro zdravotně postižené.