Bude to možná krušný rok. Kromě vyšších účtů za všechno počínaje nájmy a energiemi a konče dražšími potravinami nás nemine politická masáž před hned dvojími volbami, nadávání nad několika dalšími změnami překopaných jízdních řádů a tu příliš studeným, tu zase příliš horkým počasím.

Ale nejen špatnými zprávami živ je čtenář našich novin.

Náhodou, Východočechy totiž letos čeká i dlouhá řádka dobrých zpráv. I když, pravda, některé z nich na dlouhou dobu naposledy.

Nové silnice

Příkladem je dostavba autostrády mezi oběma krajskými metropolemi. Na přelomu května a června otevřou silničáři zbývající úsek u Ohrazenic, nejspíš v prosinci pak poslední tři kilometry nového čtyřpruhu mezi Opatovicemi a Hradcem Králové. Na celé Hradubické se navíc bude moci začít jezdit „stodesítkou“. Začne se navíc přebudovávat na čtypřpruh – aspoň podle slibů ministerských úředníků, které se, pravda, mění častěji než počasí – ucpaná křižovatka u pardubického Parama. Největší východočeský dopravní špunt by měl zmizet v roce 2014.

Tím bohužel dobré zprávy pro řidiče končí. Tři kilometry dálnice D 11 před Hradcem budou navzdory nedávno uzavřené dohodě s farmářkou Ludmilou Havránkovu zprovozněny až v roce 2015. A výstavby několik desítek let slibovaných obchvatů se opět nedočká ani Chrudim, ani Náchod. Silničáři slíbili v Náchodě pouze vybudovat několik kruhových objezdů. Jedna státní kapsa je nyní prázdná, druhá děravá, takže na několik let to budou poslední větší investice do východočeských státovek. I po dálnici R35 na Vysoké Mýto a Olomouc budeme ještě minimálně dalších deset let moci jezdit jen prstem po mapě.

Pasáž, bazén i knihovna

A co architektura? Bývalá továrna Vertex v Hradci Králové se mění v moderní knihovnu, otevřít by se měla v září. Začne také revitalizace Benešovy třídy. Ještě větší premiéry však letos zažijí Pardubice: v létě by měla být hotová proslulá Machoňova pasáž na třídě Míru, už v dubnu radnice otevře nový akvapark za více než půl miliardy korun. Zcela nový kabát dostane v květnu i holické muzeum Emila Holuba. Autorem jak přestavby památníku známého cestovatele, tak i hradeckého Vertexu je architekt a herec David Vávra.

A co sport?

Jak skončí letošní boj pardubických hokejistů na cestě do play off? To se bohužel předjímat nedá. Leda fandit… Úspěchy sbírají i pardubičtí basketbalisté. Dvě pěkné akce ještě v lednu čekají Orlické hory: jednak mistrovství ČR ve sjezdu na historických lyžích v Olešnici, o týden později pak akce poněkud renomovanější – Skiinterkritérium v Říčkách. Opravdový sportovní svátek bude 25. února, kdy do Hradce přijede fotbalová Sparta. V dubnu se pak hradecký klub chystá na Plzeň. V říjnu se koná pardubická Zlatá přilba a po ní se Josef Váňa pokusí o deváté vítězství ve Velké pardubické.

Festival za festivalem

Východní Čechy se stejně jako v minulých letech ale stanou hlavně v létě centrem kulturního dění. Hradec čeká festivaly Rock for People, Hip Hop Kemp či Jazz Goes to Town, k tomu rovněž Divadlo evropských regionů, v Trutnově se v srpnu uskuteční legendární Open Air Festival. Opomenout nesmíme světoznámou Smetanovu Litomyšl, Pardubice se chystají na tradiční Grand Festival smíchu a Přelouč na zářijové předávání cen Františka Filipovského za dabing.

Výčet letošních kulturních akcí je tak obrovský, že by na to nestačilo ani celé vydání novin.