V bitvě se střetlo téměř půl milionu vojáků a bylo v ní zabito, zmrzačeno, pohřešováno a zajato zhruba 50 000 lidí. Bitevní scéna Kancléř Otto von Bismarck v bitvě u Hradce Králové 1866 na motivy historických událostí začala v sobotu krátce po druhé hodině.

Scény se zúčastnilo více než 400 uniformovaných vojáků, historické kanony a oddíly jezdců na koních. Velký ohlas měly pyrotechnické efekty, které téměř trhaly ušní bubínky.

Ačkoliv je celý scénář pečlivě připravený a secvičený jsou zde rizika vážných zranění, ke kterým však nedošlo.

Bitevní ukázka uzavřela oficiální část vzpomínkových akcí. V neděli se ještě uskutečnila zádušní mše za padlé v bitvě v kostele Proměnění Páně na Chlumu.

„Většina naplánovaných věcí se povedla. Měli jsme slušnou návštěvnost jak ze strany diváků tak účastníků, jeden z nich dokonce přijel až ze Spojených států amerických. Rekonstrukce bitvy i vzpomínkové akce jsou určitě významným prvkem cestovního ruchu v našem regionu. Doufám, že se podaří tradici udržet i příští rok,“ uvedl jeden z organizátorů Radek Balcárek z Gardy města Hradce Králové.

Otto von Bismarck, který získal přezdívku Železný kancléř, byl důležitou postavou pruských dějin a později také německého císařství. V bitvě u Hradce Králové zastával funkci pobočníka krále a několikrát byl i ohrožen na životě. V momentě, kdy se situaci vyvíjela pro Prusko nepříznivě, chtěl údajně spáchat sebevraždu, ale naštěstí pro něj se bitevní vřava otočila v jeho prospěch.

Bitvu rozhodl až příchod 2. pruské armády korunního prince Fridricha Viléma na bojiště. Zajímavostí je určitě také fakt, že rakouští kyrysníci z Čech měli pověst nejlepších jezdců v Evropě.

„Chtěl bych poděkovat všem, kdo se na akcích podíleli. Městu Hradec Králové, krajskému úřadu, obci Všestary a dalším. Každý rok ukázky zaměřujeme jiným směrem. Příští rok bude charakter oslav trošku jiný. Přehodnocujeme činnost, aby akce nebyly pořád stejné. Budeme se snažit více přiblížit historii veřejnosti v Hradci Králové, kde interaktivní formou budeme chtít seznámit s dobou hlavně naše mladé občany,“ zakončil Radek Balcárek.