Tohle všechno nabídl druhý ročník soutěže dobrovolných hasičských sborů O dřevěnickou jitrnici, který se uskutečnil o víkendu ve sportovním areálu v Dřevěnici. Celkovým vítězem se překvapivě, ale zaslouženě stali hasiči z Radimi.

Do Dřevěnice dorazilo v sobotu osm týmů z Jičínska: kromě domácího družstva také výběry z Markvartic, Radimi, Stavu, Úbislavic, Valdic, Zboží a Železnice.

Čekaly je zde souboje ve dvou disciplínách - netradiční štafetě a provedení útoku, které dokonale prověřily kvality všech účastníků.

Štafetu zahajoval převoz kolegy trakařem na travnaté trati dlouhé 81 metrů, poté jízda kočárkem s naloženým minimaxem a na třetím úseku sestřelení terče džberovou stříkačkou. Vrchol přišel v samotném závěru v podobě konzumace klobásy zavěšené na provázku, bez dotyku rukou!

Příjemným dopinkem pro všechny aktéry v průběhu závodu byla i doprovodná hudba podle jejich přání.

„Chtěli jsme především pobavit diváky a ukázat, že také hasiči mají smysl pro humor a že si svého náročného koníčka dokáží náležitě zpestřit. O tom, že však i tuto neobvyklou soutěž braly všechny týmy prestižně, svědčí, že do závěrečného úseku nasadily vyhlášené jedlíky - specialisty,“ všiml si velitel dobrovolných hasičů v Dřevěnici a hlavní organizátor Jaromír Militký.

Výsledky soutěže:
Výsledky 2. ročníku soutěže
O dřevěnickou jitrnici:
 1. Radim
 2. Zboží
 3. Železnice
 4. Markvartice
 5. Úbislavice
 6. Stav
 7. Dřevěnice
 8. Valdice

Právě ve štafetě se zrodil velice slibný náskok radimského družstva, zatímco obhájci loňského prvenství z Markvartic v ní hodně ztratili. Diváci však mohutně fandili také sboru ze Železnice, v jehož sestavě bojovaly srdnatě po boku mužů i dvě ženy.

 Útok, který za 24 vteřin zvládli nejlépe hasiči ze Zboží, už byl na rozdíl od úvodní recese opravdovou ukázkou rychlosti, pohotovosti a schopností jednotlivých týmů. Ani Radimští nepropadli a v součtu obou disciplín těsně uhájili náskok. Po mohutném finiši se o druhou příčku dělila v součtu obou disciplín hned čtyři družstva: Markvartice, Úbislavice, Zboží a Železnice. Konečné pořadí tak musela určit kuriózní varianta - vypití půllitru piva na čas.
„Jsem rád, že jsme konečně něco vyhráli a máme o motivaci postaráno.

Štafeta byla skvělá, všichni dřeli na doraz a bleskurychlá likvidace klobásy Pavlem Benešem - to byla paráda!“ pochvaloval si Jaroslav Sedláček, člen vítězného družstva hasičů z Radimi. Jako prémii za svá bojovná vystoupení obdrželi všichni účastníci jitrnicový věnec a pozvánku na vepřové hody. ⋌Vladimír Zemánek