V sobotu 8. března uspořádalo Mateřské centrum Barvínek ve spolupráci s Eurohusky týmem akci, na které mohla veřejnost blíže poznat sport psích spřežení – mushing.  

Na horní cestě za penzionem Antonea se sešlo na 100 účastníků (z toho asi 40 dětí) a 24 pejsků. Děti se mohly v doprovodu zkušeného mushera projet se psím spřežením. Na zhruba kilometrovém okruhu na louce v káře tažené dvanácti psy se svezlo 33 odvážných dětí ve věku od dvou do patnácti let.

Ti nejmenší samozřejmě jezdili spolu s některým z rodičů. Každý dětský účastník dostal po projížďce upomínkový obrázek s pejskem.

Zájem

„Návštěvnost nás docela překvapila a myslím, že těch 33 koleček je asi tak limit, co jsme při dnešním počasí s 24 psy mohli najezdit“ hodnotí akci musher a majitel Eurohusky týmu Pavel Pfeifer. Měl tím na mysli, že část dopoledne mezi mraky prosvítalo sluníčko a pejsci mají raději chladnější počasí.

Maminky z MC Barvínek připravily pro diváky čekající na projížďku občerstvení, a tak byli všichni spokojení: děti se svezly, pejsci byli rádi, že je stále někdo hladí, a rodiče si mohli popovídat u čaje či svařáku.

Samotnému ježdění předcházely besedy ve školách a v MC, kde se děti podívaly na záběry ze zimních i podzimních závodů, dozvěděly se více o mushingu a měly možnost se zeptat na vše, co se tohoto sportu týká.

„Napadlo nás, že když máme v obci chovnou stanici psů, můžeme navázat spolupráci a zorganizovat akce pro děti, a majitelé Eurohusky týmu souhlasili. Zkusíme založit kroužek mladých musherů, a pokud seženeme finanční prostředky na koloběžky, děti budou moci jezdit s jedním pejskem i samy,“ uvedla Kateřina Hodulová. Erika Pfeiferová