Je to tak každý rok, i když ten letošní je trochu jiný. „Naše aktivity sice začínají již v lednu, ale jaro a začátek léta je obdobím největší činnosti,“ přibližuje život čisteckých dobrovolných hasičů jejich velitel Ladislav Jiřička. „Letos už je za námi čarodějnická sešlost a pořádání již desátého ročníku prvomájové soutěže mladých hasičů v požárním útoku. Pak jsme sbírali železný šrot, pomáhali s údržbou hřišťátka, trénovali na hasičské soutěže a pomáhali s organizací několika akcí v okolí. K tomu jsou potřeba přidat hodiny našich strojníků strávené v hasičárně na přestavbě soutěžní stříkačky. Družstvo našich mladých hasičů se zúčastnilo soutěží ve Studenci, Borovnici a teď o víkendu v Dolní Kalné. Všude děti předvedly pěkné výkony a moc jim za to děkujeme.“

V uplynulých dvou měsících žil však sbor dvěma dalšími akcemi. Kolektivu dorostenek se totiž podařilo probojovat do krajského kola soutěže dorostu a děvčata se poprvé na stadionu v Turnově střetla se špičkou českého hasičského sportu v dorosteneckých kategoriích. Medaile z toho nakonec nebyly, ale děvčata mají ještě hodně před sebou.

Druhou velkou událostí bylo uvedení projektu Peklo na zemi divadelním spolkem Floriánek na krajské divadelní přehlídce Miletínské divadelní jaro. Pro neznalé je třeba říci, že Floriánek patří jako dramatická sekce rovněž pod křídla čisteckých dobrovolných hasičů. V Miletíně se neztratili a přivezli si čestné uznání za spontánní herecký výkon celého souboru..

V červnu pak ještě hasiči stihli pomoci s organizací dopravní akce na silnici, i odpoledne pro děti za školou. Tradicí je hasičská ukázka pro děti z místní školy a školky. Ta se letos konala v budově zbrojnice a na hřišti. „Každoročně na konci školního roku se potkáváme s dětmi, jednou je to ve škole a jednou v našem domácím prostředí. Letos to tedy vyšlo na hasičárnu,“ komentuje dopoledne posledního červnového pondělí Jiřička.

Hasiči dětem ukázali svou techniku a nechali je mnohé vyzkoušet. Velkému zájmu se těšily především přilby, ale největší zástup byl pak na hřišti u proudnice, ze které si chtěl každý zastříkat.

Děti už se chystaly na prázdniny, ale čistečti hasiči připravili velký projekt. „Osmého a devátého července jsme pořádali ve Štikovské rokli u Nové Paky pátý ročník nejtvrdšího závodu motorek Jawa 50 v republice. Závod Fichtlmania 2011 se jede na dvacet čtyři hodin a letos se do něj zapojilo pětasedmdesát posádek z Čech, Moravy i Slovenska,“ informuje o netradiční akci čistecký hasičský velitel. ⋌ (fal)