Jako první do areálu dorazila místní dobrovolná jednotka, jejíž velitel okamžitě začal se sběrem informací potřebných pro další činnost od zaměstnanců. „Zjistili jsme, že v silně zakouřeném objektu se nachází šest osob, protipožární systém vyhlásil poplach a odpojil objekt od energií,“ popsal úvodní situaci velitel čisteckých hasičů Ladislav Jiřička.

V tu dobu přijela cisterna dobrovolných hasičů ze Studence a v těsném závěsu profesionální hasiči z Nové Paky, dobrovolná jednotka z Dolní Kalné, profesionální hasiči z Jilemnice a druhý vůz s hasiči ze Studence. Velení zásahu převzali jilemničtí profesionálové a první průzkumné skupiny začaly v dýchací technice pronikat do rozlehlého objektu skladu. Mezitím místní hasiči zřídili evakuační stanoviště pro osoby zachráněné z objektu a také čerpací stanoviště na požární nádrži. Rovněž se napojili na podzemní hydrant v areálu továrny a připravili dopravní vedení pro zásobení cisteren vodou.

“Nemáme dýchací techniku, tak naším úkolem je zpravidla dodávat zasahujícím jednotkám vodu. K této činnosti jsme poprvé použili plovoucí čerpadlo a také osvědčenou klasickou PS 12,“ řekl čistecký velitel.

Na místo se dostavil řídící důstojník ze Semil a byl vytvořen štáb zásahu. Dojela další profesionální jednotka hasičů ze Semil s cisternou a protiplynovým automobilem, který dovezl náhradní lahve k dýchací technice. Zástupci firmy vytvořili odpočinkové místo pro hasiče vracející se z nasazení v dýchací technice. Cvičení již běželo naplno a po chvíli byla ze skladu evakuována první osoba. Pak následovaly další a souběžně bylo simulováno vyhledávání ohniska požáru a jeho likvidace. Jako poslední byla evakuována obsluha zakladače, kterou museli hasiči sundat pomocí žebříků a za jištění lany ze stroje uvízlého v regálovém poli.

Další činnost hasičů pak spočívala v dohašení požáru a v přetlakovém odvětrání prostor. Nasazení ventilace provedli hasiči ze Semil. Tím byla první fáze cvičení ukončena. Jednotky sbalily materiál a proběhl nástup s prvním hodnocením zásahu. To bylo vesměs pozitivní, zjištěné drobné nedostatky jsou pak velkým ponaučením pro všechny zúčastněné do budoucna. Hasiči poděkovali za možnost uspořádat takovéto cvičení spolumajiteli firmy Vladimíru Suchánkovi, a za společnost zase krátce promluvil zástupce holandského spolumajitele p. Pele van Walraven. Ten byl téměř celému cvičení osobně přítomen a o dění včetně vybavení se aktivně zajímal.

Druhou fází cvičení pak byl praktický nácvik vstupu do areálu a následně i do budovy s využitím zabezpečení prvků elektronické požární signalizace včetně klíčového trezoru, nácvik nouzového otevření sekčních vrat, praktická prověrka samohasicího zařízení, kterým je objekt vybaven, a nouzové ovládání zakladačů. Vše fungovalo velice dobře a je vidět, že jak objekty, tak zaměstnanci firmy jsou připraveni na řešení mimořádných situací.

„Poprvé jsme měli možnost odzkoušet pokrytí Čisté dle nového poplachového plánu, kdy k nám přijeli mimo jednotek z okresu Semily také hasiči z Nové Paky a Dolní Kalné. Na všech bylo vidět, že ze cvičení chtějí vytěžit maximum a hlavně druhá část byla plná dotazů na obsluhu a zaměstnance firmy ohledně zajištění objektu. Pasívní protipožární ochranu na takové úrovni totiž v regionu patrně žádná jiná firma nemá,“ okomentoval závěr cvičení Jiřička.⋌(FAL)