Vzhledem k blízkosti místa konání soutěže od „rodiště“ slavného loupežníka Rumcajse bude letošní klání oráčů součástí tradičního festivalu Jičín – město pohádky. Pořadatelé si od spojení obou akcí slibují růst zájmu návštěvníků

„Soutěžíme ve dvou kategoriích otočné oboustranné pluhy a klasické jednostranné pluhy,“ řekl ČTK místopředseda Společnosti pro orbu Jan Cholenský. Rozhodčí soutěžící hodnotí na základě zhruba tří desítek kritérií jako jsou přímočarost, hloubka, zaklopení organických zbytků, dodržení času, vzdálenosti jednotlivých brázd, vysvětlil Cholenský, který působí také jako rozhodčí na mezinárodních soutěžích.

V orbě koňských spřežení se soutěžící v Cholenicích utkají o titul mistra země poosmé v historii. Oře se párem koní, i když pravidla umožňují zúčastnit se soutěže i s jednospřežením. Soutěžit by mělo osm až deset oráčů, závodníků s traktory pak zhruba 25.

Oráčské soutěže mají tradičně bohatý doprovodný program, který má k netradiční disciplíně nalákat širší veřejnost. Kromě přehlídky nejmodernější zemědělské techniky se návštěvníci mohou těšit na jízdy zručnosti, či jiná klání. Lákadlem především pro městské děti jsou kromě koní i jiná hospodářská zvířata, která bude také letos na místě možno vidět.

Přestože závodní orba není v Česku zdaleka tak populární jako v některých jiných zemích, dosahují reprezentanti na mezinárodním kolbišti dlouhodobě úspěchy. Pravidelně končí v první desítce soutěžících, výjimkou nejsou ani medailová umístění.