Na startovní čáře 37. ročníku mistrovství České republiky v orbě stanulo v sobotu celkem 24 oráčů s traktory i koňmi.

 Vojtěch Houšť, předseda Společnosti pro orbu ČR, která klání organizovala, uvedl, že závodů se měli zúčastnit i Slováci. Nakonec ale svoji účast odřekli, takže orba byla ryze českou záležitostí.

 Soutěžící bojovali ve dvou kategoriích, a to s pluhem standardním – jednostranným (11) a otočným (6). Poprvé se mezi oráči objevila i žena, a to Lenka Pavlová ze Záhornice. Koňmi tažených pluhů se sešlo celkem sedm. Než se účastníci pustili do naorávky na ploše 24 x 16 metrů, představili se při slavnostním průvodu, který vyrazil v osm hodin z kopidlenského zámeckého parku. Poté defilovali na závodišti v Cholenicích, odkud zamířili rovnou na pole k naorávce (první brázda). Tu posoudili rozhodčí, a po hodině soutěž pokračovala.

„Kontrolovali jsme nejen přímočarost, ale i vzdálenost jednotlivých brázd, hloubku orby, zaklopení organických zbytků, poskládání jednotlivých skýv,“ uvedl nás do sportovního oráčství rozhodčí Rudolf Linhart, který pracuje jako učitel odborného výcviku v Zábřehu. Před odborníky nejlépe obstál v klasické orbě Václav Milík z Kojic. S otočným pluhem zvítězil loňský mistr této skupiny – Aleš Malý ze Zábřehu. V kategorii juniorů do 21 let zazářil Michal Ondra. (Michal Ondra bojoval za Sdružení podřipských oráčů).

Nejúspěšnější

Nejvíce bodů nasbíral a celkovým vítězem soutěže se stal Václav Milík z Kojic.

S loňským mistrem republiky v orbě s otočným oboustranným pluhem Alešem Malým ze Zábřehu na Moravě jsme po první naorávce hovořili o to, co je na soutěži nejnáročnější. „Vyladit pluh, aby oral na dané podmínky. Je důležité, aby brázdy byly rovné a stejnoměrné. V Cholenicích jsou ideální podmínky, takže pluh jde krásně do země. Dnes je tu plno soupeřů, kteří chtějí vyhrát, tak uvidíme.“

Aleš Malý nakonec ve své kategorii obhájil vítězství. Ještě na něho prozradíme, že letos reprezentoval Českou republiku na mistrovství světa v orbě na Novém Zélandu, kde se mu ale nedařilo. „Zapůjčený traktor totiž nesplňoval potřebné požadavky a pak jsem ani včas neodletěl domů. Měl jsem smůlu a nakonec štěstí v tom, že kvůli výbuchu sopky jsem si prodloužil pobyt na Zélandu o tři týdny, a tak poznal tuto krásnou zem,“ svěřuje se.

V orbě koňských spřežení (klání se konalo poosmé) získal zasloužený titul s jednostranným pluhem Zdeněk Musil ze Slavkova, s otočným zvítězil Jiří Daněk z Dobročkovic. Vedle hodnocení práce s koňmi a samotné orby posuzovatelé klasifikovali i oblečení kočích a výzdobu koňských postrojů.
Zdeněk Musil přijel se svým párem koní plemene hafling ze Slavkova u Brna. Soutěžil podruhé. Českým rájem byl nadšen, oceňoval pohostinnost zdejších lidí. „Koníčci jsou moje láska,“ přiznává.

Václav Houšť za organizátory mistrovství dodává, že letošní „koňské„ je výjimečné tím, že se konečně podařilo doladit pravidla, a poprvé se oře do klínu.

Na pozemky společnosti Perseus Běchary, kde se klání uskutečnilo, zavítalo v sobotu zhruba pět tisíc návštěvníků.