To se ale nelíbí občanskému sdružení s názvem Milkovický přírodně společenský kroužek, který tvrdí, že kácení v takové míře nebylo nutné a je to zbytečně velký zásah.

Na druhé straně oponuje vedení Bystřice, že kácení bylo v rámci bezpečnosti dětí na hřišti a má potřebná povolení. Navíc tento krok schválilo 90% obyvatel.

„Myslím si, že jsme v právu. Když byl větší vítr, padaly části stromů a povolení jsme měli pokácet vše nad pět metrů výšky,“ vysvětlil starosta obce Jiří Vohnout.

Podle Stanislava Pence ze zmíněného sdružení ale nebylo nutné pokácet všechny dřeviny, které navíc drží srážky, aby voda nezatopila hřiště. „My máme takzvanou generální žádost. Díky ní dostáváme upozornění na každý takový zásah, abychom se zúčastnili správního řízení,“ vysvětlil Penc.

Toto upozornění ale prý vůbec nedostali. Poslat ho měla Vladimíra Smolíková z jičínského odboru životního prostředí. Jak ale Deníku přiznala, neučinila tak, protože opomněla. „Povolili jsme probírku a kácení nad určitou výšku. Vždy oznámení posílám, tento případ mi přišel ale jako menší zásah,“ uvedla Smolíková.

Sdružení celou věc nahlásilo České inspekci životního prostředí, která ji bude prošetřovat. „Chápu, že teď je to rána pro oči, ale nechali jsme tam všechny ostatní porosty. Až se místo zazelená, nebude to tak hrozné,“ dodal starosta.