VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V úterý padne verdikt, zda se starostkou roku stane energická žena z Bukvice

Bukvice –V úterý se rozhodne o titulu Starosta roku. Mezi pěticí finalistů je i Eliška Formanová z obce Bukvice na Jičínsku.

22.11.2010
SDÍLEJ:

Starostka Bukvice Eliška Formanová v Lidečku, kde obdržela roku 2008 v soutěži Vesnice roku ocenění pro obec - Zlatou stuhu..Foto: DENÍK/Archiv

V téhle vesnici prožila celé dětství a mládí, našla tu i svého manžela, přestěhovala se za ním do osady Křelina.

Eliška Formanová po mateřské dovolené prodávala i v obchůdku. Svého tatínka vystřídala coby zastupitele a před osmi roky se stala neuvolněnou starostkou obce.

Po létech samostatnosti, spojování a rozdělování má dnes obec dvě části – Bukvici a Křelinu. Všeho všudy celkem 138 obyvatel.

Jako jinde i tady mají lidé své požadavky, potřeby a přání, které se snaží pětičlenné zastupitelstvo, kde mají převahu ženy, splnit. O tom, že dobře, potvrdí nejen zdejší lidé, ale má to i veřejný punc.

Bukvice byla totiž v roce 2007 poctěna cenou hejtmana Královéhradeckého kraje za rozvoj obce a o rok později obdržela zlatou stuhu za prvenství v soutěži Vesnice roku.

Svůj veliký podíl na všem, co se tu děje, i na ocenění má nepochybně zastupitelstvo a starostka Eliška Formanová, která byla letos navržena a písemně podpořena i místními obyvateli k udělení titulu Starosta roku.

Řekla tatínkovi, tak mne tam napiš

„Když jednou přišel tatínek domů s tím, že kdo chce skončit v zastupitelstvu, musí si najít náhradu, tak jsem mu řekla, ať mne tam klidně napíše, což byl vlastně počátek všeho. Čtyři roky jsem potom dělala předsedkyni finanční a investiční komise, sháněla dotace, jednala a spolu se starostou zařizovala.
V tak malé obci se nedělají obrovské stavby, ale i s těmi menšími je spousta běhání a zrovna tolik starostí. Navíc když to děláte po normální práci. Jsou to takové celkem všední, ale potřebné věci. Od kabelizace telefonní sítě, rekonstrukce veřejného osvětlení, téměř stoprocentní plynofikaci, opravy silnic, vodních nádrží, až třeba k přistavení budovy obecního úřadu s místností, kde se můžeme konečně scházet s lidmi.

Krátce po zvolení starostkou jsem si řekla, že kdybychom měli náves upravenou a uprostřed chátrala polorozbořená kaple a starý statek, můžeme dělat kolem divy světa a pořád to nebude ke koukání. My si se zástupkyní Marií Sytnou vždycky říkáme, že nic nebudujeme na pět roků, ale že nás to přečká, tak ať to vypadá. Naší snahou je, aby nové stavby, i použité materiály ctily vesnickou zástavbu,“ vrací se zpátky Eliška Formanová.

Po čtyřech letech titěrné práce

Kapličku svatého Jana Nepomuckého, která byla v havarijním stavu, nejdříve posoudil statik, pak své řekli památkáři a podle zpracované dokumentace se pomalu rodila půvabná dominanta návsi. Za čtyři roky titěrné a cílevědomé práce bylo vysvěcení, upravené okolí, a dokonce hrály i varhany, na které nikdo asi padesát let nesáhl. Paní starostka říká, že mají štěstí na lidi, a asi ano.

Těsně před otevřením renovované kapličky projížděl Bukvicí pán, viděl opravenou kapličku a zastavil. Tady se dokončovaly přípravy, zrovna byly natřené schody. Pán se zeptal, jestli tu jsou varhany a že je musí vidět. Když natěrač protestoval, zul se do bílých ponožek a vyšlapal k nim. To už věděli, že je to věhlasný hradecký odborník a znalec Josef Zadina. Druhý den do noci opravoval, aby byl v provozu alespoň jeden rejstřík a mohlo se při otevírací slávě zahrát.

Eliška Formanová dokonce večer v lijáku sháněla olej ve spreji a pravou kůži na opravu a varhanáři v noci asistovali i lidé z vesnice. Mistr pak perfektně varhany opravil a dnes hrají nejen při adventních koncertech, ale i svatbách. Na světlo světa se v Bukvici klube i další ozdoba návsi, starý a chátrající bývalý Škaloudův statek, který obec koupila a také citlivě opravuje.

Lidé pomáhají podle svých možností

„My se snažíme, aby i ty drobné věci lahodily oku lidí. Obyčejnou čekárnu, která nahradila tu plechovou, nám navrhl architekt, aby se sem opravdu hodila. Lidé to ocení a každý dělá, co může.

Běžné jsou u nás každoroční jarní brigády na úklid, když je nějaká akce, ženy napečou, můžeme se pokaždé spolehnout na hasiče, ale důležité jsou i drobnější věci. Ten pomůže udělat grafiku publikace o obci, další dělá kroniku, výjimkou nejsou ani sponzorské dary. Máme radost z každé koruny, která přijde do obce, a snažíme se finance smysluplně využít. Včetně těch, které přicházejí nečekaně.

V roce 2007 jsme dostali cenu hejtmana Královéhradeckého kraje za rozvoj obce, v dalším roce jsme náš kraj jako vítězové soutěže Vesnice roku reprezentovali v celostátním kole. Krajské slavnostní vyhlášení se uskutečnilo u nás, což nebylo vůbec pro tak malou obec jednoduché. V celostátním kole jsme získali ocenění za cílevědomý přístup ke komplexnímu rozvoji obce,“ říká starostka.

Letos je Eliška Formanová mezi pěti finalisty celostátní soutěže o Starostu roku, kam bylo navrženo 212 kandidátů z republiky. Z nich bude zítra v Praze vybrán ten nejlepší.

Aby šla vesnice dohromady, dělá obecní úřad za vydatné pomoci hasičů mnohé. Josefovské jarní posezení, velikonoční koncert. Místo sjezdu rodáků posezení pamětníků, které mělo od počátku obrovský ohlas. Starší lidé ani nechtějí žádný program, stačí ten jejich, že se prostě setkají, vidí a popovídají si.

Dračice z Bukvice

Při kulturních akcích vystupují také Dračice z Bukvice, skupina žen, která se zaměřuje na různé taneční kreace. Pravidelné jsou adventní koncerty a na závěr roku poslední velký koncert 30. prosince v kapličce. Účinkují tu amatérští hudebníci, pěvecké soubory i profesionální umělci. Z kaple přejdou všichni do společenské místnosti na úřad, kde už má manžel starostky připravené pohoštění, uvaří dršťkovou polévku a guláš. Povídají, veselí se, popřejí si k dalšímu roku a ti nejvytrvalejší se rozcházejí až po půlnoci. Silvestra pak už slaví každý doma.

Bukvice na Jičínsku byla také jednou ze zakládajících obcí dobrovolného svazku Mariánská zahrada. Jde o dobrovolné společenství, které se stará o obnovu kulturní krajiny na bývalém panství Schliků a to, aby se tu lidem lépe žilo. Opravy památek, úpravy lesních průseků, vznik alejí a polních cest a rozvoj turistického ruchu v někdejší nádherně barokně komponované krajině. Eliška Formanová je nyní předsedkyní Mariánské zahrady.

V obci je také soukromá galerie Na Špejcharu, originální dílo chalupářů manželů Valterových, a hned přes silnici vyhlášená kulinářská restaurace Kovárna.

O svém starostování paní Eliška říká: „Je to náročné na čas, zvlášť když vše děláte neuvolněně. Doma mám svoji kancelář, kde se svítí denně do noci. Hnacím motorem jsou výsledky, ale hlavně spokojení lidé.“

Necelých sto čtyřicet obyvatel, většinou přičinlivých a ochotných, pomáhající chalupáři, všeho všudy třiasedmdesát čísel popisných.

Kvintet radních s jednou energickou, nápaditou a nesmírně pracovitou ženou, která vedle svého zaměstnání zvládá skvěle řídit po práci obec. To je Bukvice, ozdoba, lesknoucí se pod Velišským hřbetem, kousek od Jičína. Pro neúnavnou starostku Elišku Formanovou ale především místo jejího srdce.

Vladimír Burjánek

Místo události:
22.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov POMOCNÝ/-Á STAVEBNÍ DĚLNÍK/-ICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POMOCNÝ/-Á STAVEBNÍ DĚLNÍK/-ICE, V případě zájmu volejte 775 068 333 nebo pište na e-mail: Vomela.Jiri@seznam.cz., Požadujeme: vítána zkušenost v oboru zedník, štukatér, klempíř, tesař, pokrývač, ochota pracovat přesčas, práce ve výškách po celé ČR., Vhodné i pro cizince na pracovní povolení.. Pracoviště: Řemeslné stavby s.r.o., Trotinka, č.p. 199, 507 71 Miletín. Informace: Jiří Vomela, +420 775 068 333.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč

Úředníci ve skladech MARKETINGOVÝ/Á SPECIALISTA/-KA PRO UKRAJINSKÝ A RUSKÝ TRH. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MARKETINGOVÝ/Á SPECIALISTA/-KA PRO UKRAJINSKÝ A RUSKÝ TRH, V případě zájmu nás kontaktujte na tel.: 493 655 593 od 8:00 - 14:00, p. Fejkl nebo pište na e-mail: job@elnino.cz, Náplň práce:, " příprava obchodních strategií, jejich vyhodnocování a reporting, " koordinace činností marketingových pracovníků napříč jednotlivými disciplínami, " příprava, koordinace a správa marketingových kampaní, akcí a soutěží, " spolupráce a součinnost s dalšími odděleními (grafické oddělení, infomailing, IT, vedení, maloobchod), " analýza dosažených výsledků v měřících nástrojích, Google Analytics, " komunikace s externími partnery a rozvíjení spolupráce, Požadavky:, " výborná znalost a orientace v prostředí ukrajinského trhu v oblasti e-commerce, " minimálně 3 roky praxe v marketingové či obdobné pozici v e-commerce (podložené reference), " vysokoškolské vzdělání, " dobré koordinační a prezentační schopnosti, " schopnost samostatného vedení projektu, " analytické myšlení, " samostatnost a aktivní přístup, " otevřenost, komunikativnost, týmový přístup, " ukrajinský jazyk na úrovni C2 (rodilý mluvčí), Výhodou:, " další cizí jazyk na komunikativní úrovni (ruština, angličtina), " obchodní kontakty na Ukrajině a v Rusku, " praxe s vedením vlastního týmu lidí, " znalost CMS a správy obsahu webu, " znalost html, css, php, " kreativní myšlení a grafické cítění, Nabízíme:, " spolupráce na úspěšných projektech , " zázemí úspěšné firmy, " příjemné a kamarádské prostředí, " zaměstnanecké benefity, " místo výkonu práce Nová Paka, , Vhodné i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: El nino parfum, s.r.o., Pražská, č.p. 1816, 509 01 Nová Paka. Informace: Jan Fejkl, +420 731 288 748.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 500 Kč

Montážní dělníci elektrických, energetických a elektronických zařízení OPERÁTOR/-KA VÝROBY 1SM. PROVOZ. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: OPERÁTOR/-KA VÝROBY 1SM. PROVOZ, Náplň práce:, •provádění manuálních výrobních operací dle zadání mistra výroby, •nejedná se o pásovou výrobu, práce převážně vsedě, •práce pouze na ranní směnu (6:00-14:30), Požadavky:, •manuální zručnost, pečlivost, trpělivost, •dobrý zrak, brýle nejsou překážkou, •ochota k práci přesčas, Nabízíme:, •práci v čistém, klidném a příjemném prostředí , •pracovní smlouvu na dobu 1 roku, po úspěšném zaškolení možnost změny na dobu neurčitou již dříve, •nástup možný ihned nebo dle dohody, jednosměnný provoz (6:00 – 14:30), •systém benefitů a odměn (100 Kč stravenky, 1500 Kč měsíčně při 100% docházce, nadstandardní ohodnocení práce přesčas, firemní kurzy AJ a NJ, zaměstnanecké telefonní tarify, odměny za doporučení nového zaměstnance, za zlepšovací návrhy a další), , V případě zájmu o uvedenou pozici si přijďte vyplnit dotazník uchazeče o zaměstnání nebo nám zašlete svůj životopis., Kontakt na personální oddělení: personal@sqs-fiber.cz, tel. 493 765 381.. Pracoviště: Sqs vláknová optika a.s. [1], Komenského, č.p. 304, 509 01 Nová Paka. Informace: personal@sqs-fiber.cz, +420 493 765 381.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ/-KA - ŘP SKUPINY C+E - PŘEPRAVA ŽIVÝCH ZVÍŘAT. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ/-KA - ŘP SKUPINY C+E - PŘEPRAVA ŽIVÝCH ZVÍŘAT, , V případě zájmu kontaktujte Ing. Veroniku Klusákovou na telefonním čísle +420 721 952 109 v pracovních dnech v době mezi 8:00-14:00 hod., na e-mailové adrese v.klusakova@masojicin.cz nebo osobně přímo ve společnosti Maso Jičín s.r.o. (Konecchlumského 1075, 506 01 Jičín). , , Požadujeme: , řidičský průkaz skupiny C+E, profesní průkaz, kartu řidiče, dopravně psychologické vyšetření (zajistíme), proškolení na přepravu živých zvířat (zajistíme). , Začátek pracovní doby je během noci. , , Zaměstnanecké benefity:, zaměstnanecká karta s finančním bonusem a slevou na nákup firemních výrobků, příspěvek na obědy a svačiny. , , Jedná se o pracovní poměr na dobu 1 roku s možností prodloužení na dobu neurčitou., Pozice je vhodná i pro absolventy/-tky.. Pracoviště: Maso jičín s.r.o., Konecchlumského, č.p. 1075, 506 01 Jičín 1. Informace: Veronika Klusáková, +420 721 952 109.


Motorkář se srazil s odbočujícím autem.
6

Motorkář přehlédl odbočující auto a srazil se s ním

Rekonstrukce parkoviště u městského úřadu.
6

Parkování u městského úřadu je omezeno

Davy polských turistů se valily do Adršpachu, příjezdové cesty byly zavřené

Adršpach - Plné parkoviště, ucpané silnice, nervozita řidičů i posádek automobilů - tak to vypadalo dnes přes poledne v okolí Adršpachu, kam se vydali tisíce návštěvníků, zejména z Polska.

Ohrozil ho neosvětlený traktor, tak skončil s autem na střeše

Kostelec - Zraněním a totálně zdemolovaným autem skončila nedělní noční jízda pro čtyřicetiletého řidiče Fordu Focus.

Někdo ucpal hráz a zabil tím osm kriticky ohrožených mihulí potočních

Mladé Buky - Neznámý pachatel ucpal na Zlatém potoce hrázku, čímž způsobil téměř nulový průtok na spodním toku. Zahynulo kvůli tomu nejméně 8 larev mihule potoční (Lampetra planeri), nejvzácnějšího vodního obratlovce krkonošských toků. Novinářům to dnes oznámili ochránci přírody.  

V Lomnici otevřou nejmodernější kino s laserem

Lomnice nad Popelkou – Zastaralá technologie i stav samotné budovy Městského kina byly hlavními důvody rekonstrukce a digitalizace. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT