VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V úterý padne verdikt, zda se starostkou roku stane energická žena z Bukvice

Bukvice –V úterý se rozhodne o titulu Starosta roku. Mezi pěticí finalistů je i Eliška Formanová z obce Bukvice na Jičínsku.

22.11.2010
SDÍLEJ:

Starostka Bukvice Eliška Formanová v Lidečku, kde obdržela roku 2008 v soutěži Vesnice roku ocenění pro obec - Zlatou stuhu..Foto: DENÍK/Archiv

V téhle vesnici prožila celé dětství a mládí, našla tu i svého manžela, přestěhovala se za ním do osady Křelina.

Eliška Formanová po mateřské dovolené prodávala i v obchůdku. Svého tatínka vystřídala coby zastupitele a před osmi roky se stala neuvolněnou starostkou obce.

Po létech samostatnosti, spojování a rozdělování má dnes obec dvě části – Bukvici a Křelinu. Všeho všudy celkem 138 obyvatel.

Jako jinde i tady mají lidé své požadavky, potřeby a přání, které se snaží pětičlenné zastupitelstvo, kde mají převahu ženy, splnit. O tom, že dobře, potvrdí nejen zdejší lidé, ale má to i veřejný punc.

Bukvice byla totiž v roce 2007 poctěna cenou hejtmana Královéhradeckého kraje za rozvoj obce a o rok později obdržela zlatou stuhu za prvenství v soutěži Vesnice roku.

Svůj veliký podíl na všem, co se tu děje, i na ocenění má nepochybně zastupitelstvo a starostka Eliška Formanová, která byla letos navržena a písemně podpořena i místními obyvateli k udělení titulu Starosta roku.

Řekla tatínkovi, tak mne tam napiš

„Když jednou přišel tatínek domů s tím, že kdo chce skončit v zastupitelstvu, musí si najít náhradu, tak jsem mu řekla, ať mne tam klidně napíše, což byl vlastně počátek všeho. Čtyři roky jsem potom dělala předsedkyni finanční a investiční komise, sháněla dotace, jednala a spolu se starostou zařizovala.
V tak malé obci se nedělají obrovské stavby, ale i s těmi menšími je spousta běhání a zrovna tolik starostí. Navíc když to děláte po normální práci. Jsou to takové celkem všední, ale potřebné věci. Od kabelizace telefonní sítě, rekonstrukce veřejného osvětlení, téměř stoprocentní plynofikaci, opravy silnic, vodních nádrží, až třeba k přistavení budovy obecního úřadu s místností, kde se můžeme konečně scházet s lidmi.

Krátce po zvolení starostkou jsem si řekla, že kdybychom měli náves upravenou a uprostřed chátrala polorozbořená kaple a starý statek, můžeme dělat kolem divy světa a pořád to nebude ke koukání. My si se zástupkyní Marií Sytnou vždycky říkáme, že nic nebudujeme na pět roků, ale že nás to přečká, tak ať to vypadá. Naší snahou je, aby nové stavby, i použité materiály ctily vesnickou zástavbu,“ vrací se zpátky Eliška Formanová.

Po čtyřech letech titěrné práce

Kapličku svatého Jana Nepomuckého, která byla v havarijním stavu, nejdříve posoudil statik, pak své řekli památkáři a podle zpracované dokumentace se pomalu rodila půvabná dominanta návsi. Za čtyři roky titěrné a cílevědomé práce bylo vysvěcení, upravené okolí, a dokonce hrály i varhany, na které nikdo asi padesát let nesáhl. Paní starostka říká, že mají štěstí na lidi, a asi ano.

Těsně před otevřením renovované kapličky projížděl Bukvicí pán, viděl opravenou kapličku a zastavil. Tady se dokončovaly přípravy, zrovna byly natřené schody. Pán se zeptal, jestli tu jsou varhany a že je musí vidět. Když natěrač protestoval, zul se do bílých ponožek a vyšlapal k nim. To už věděli, že je to věhlasný hradecký odborník a znalec Josef Zadina. Druhý den do noci opravoval, aby byl v provozu alespoň jeden rejstřík a mohlo se při otevírací slávě zahrát.

Eliška Formanová dokonce večer v lijáku sháněla olej ve spreji a pravou kůži na opravu a varhanáři v noci asistovali i lidé z vesnice. Mistr pak perfektně varhany opravil a dnes hrají nejen při adventních koncertech, ale i svatbách. Na světlo světa se v Bukvici klube i další ozdoba návsi, starý a chátrající bývalý Škaloudův statek, který obec koupila a také citlivě opravuje.

Lidé pomáhají podle svých možností

„My se snažíme, aby i ty drobné věci lahodily oku lidí. Obyčejnou čekárnu, která nahradila tu plechovou, nám navrhl architekt, aby se sem opravdu hodila. Lidé to ocení a každý dělá, co může.

Běžné jsou u nás každoroční jarní brigády na úklid, když je nějaká akce, ženy napečou, můžeme se pokaždé spolehnout na hasiče, ale důležité jsou i drobnější věci. Ten pomůže udělat grafiku publikace o obci, další dělá kroniku, výjimkou nejsou ani sponzorské dary. Máme radost z každé koruny, která přijde do obce, a snažíme se finance smysluplně využít. Včetně těch, které přicházejí nečekaně.

V roce 2007 jsme dostali cenu hejtmana Královéhradeckého kraje za rozvoj obce, v dalším roce jsme náš kraj jako vítězové soutěže Vesnice roku reprezentovali v celostátním kole. Krajské slavnostní vyhlášení se uskutečnilo u nás, což nebylo vůbec pro tak malou obec jednoduché. V celostátním kole jsme získali ocenění za cílevědomý přístup ke komplexnímu rozvoji obce,“ říká starostka.

Letos je Eliška Formanová mezi pěti finalisty celostátní soutěže o Starostu roku, kam bylo navrženo 212 kandidátů z republiky. Z nich bude zítra v Praze vybrán ten nejlepší.

Aby šla vesnice dohromady, dělá obecní úřad za vydatné pomoci hasičů mnohé. Josefovské jarní posezení, velikonoční koncert. Místo sjezdu rodáků posezení pamětníků, které mělo od počátku obrovský ohlas. Starší lidé ani nechtějí žádný program, stačí ten jejich, že se prostě setkají, vidí a popovídají si.

Dračice z Bukvice

Při kulturních akcích vystupují také Dračice z Bukvice, skupina žen, která se zaměřuje na různé taneční kreace. Pravidelné jsou adventní koncerty a na závěr roku poslední velký koncert 30. prosince v kapličce. Účinkují tu amatérští hudebníci, pěvecké soubory i profesionální umělci. Z kaple přejdou všichni do společenské místnosti na úřad, kde už má manžel starostky připravené pohoštění, uvaří dršťkovou polévku a guláš. Povídají, veselí se, popřejí si k dalšímu roku a ti nejvytrvalejší se rozcházejí až po půlnoci. Silvestra pak už slaví každý doma.

Bukvice na Jičínsku byla také jednou ze zakládajících obcí dobrovolného svazku Mariánská zahrada. Jde o dobrovolné společenství, které se stará o obnovu kulturní krajiny na bývalém panství Schliků a to, aby se tu lidem lépe žilo. Opravy památek, úpravy lesních průseků, vznik alejí a polních cest a rozvoj turistického ruchu v někdejší nádherně barokně komponované krajině. Eliška Formanová je nyní předsedkyní Mariánské zahrady.

V obci je také soukromá galerie Na Špejcharu, originální dílo chalupářů manželů Valterových, a hned přes silnici vyhlášená kulinářská restaurace Kovárna.

O svém starostování paní Eliška říká: „Je to náročné na čas, zvlášť když vše děláte neuvolněně. Doma mám svoji kancelář, kde se svítí denně do noci. Hnacím motorem jsou výsledky, ale hlavně spokojení lidé.“

Necelých sto čtyřicet obyvatel, většinou přičinlivých a ochotných, pomáhající chalupáři, všeho všudy třiasedmdesát čísel popisných.

Kvintet radních s jednou energickou, nápaditou a nesmírně pracovitou ženou, která vedle svého zaměstnání zvládá skvěle řídit po práci obec. To je Bukvice, ozdoba, lesknoucí se pod Velišským hřbetem, kousek od Jičína. Pro neúnavnou starostku Elišku Formanovou ale především místo jejího srdce.

Vladimír Burjánek

Místo události:
22.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 27 000 Kč Svářeči SVÁŘEČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: SVÁŘEČ/-KA, V případě zájmu kontaktujte pana Jaroslav Mádle na e-mailové adrese: j.madle@madok.cz nebo telefonním čísle: 736 766 235 (denně od 8.00 do 12.00 hod.), , Požadavky: Výhodou svářečské zkoušky na metodu TIG, MAG., Pozice je vhodná i pro cizince na zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Madok, s. r. o., Husova, č.p. 550, 508 01 Hořice v Podkrkonoší. Informace: Jaroslav Mádle, +420 736 766 235. Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 20 000 Kč Dělníci v oblasti výstavby budov STAVEBNÍ DĚLNÍK/-CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: STAVEBNÍ DĚLNÍK/-CE, ZEDNÍK/-CE, MONTÉR/-KA POTRUBÍ - INSTALATER, V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail obis@obis-sro.cz nebo volejte od 7:00 do 15:00 na tel.: 493 723 067 nebo 603 874 958, také se můžete dostavit osobně do sídla společnosti od 7:00 do 15:00., , Požadujeme: , základní vzdělání nebo střední odborné s výučním listem., Nabízíme: , pracovní poměr na dobu neurčitou, příspěvek na stravování, po zapracování příspěvek na penzijní připojištění.. Pracoviště: Obis, spol. s r.o., Přibyslavská, č.p. 200, 509 01 Nová Paka. Informace: Pavel Šimůnek, +420 603 874 958. Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 20 000 Kč Operátoři dopravy a přepravy, vozoví disponenti 602177278DISPONENT/-KA POZEMNÍ PŘEPRAVY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 59000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: DISPONENT/-KA POZEMNÍ PŘEPRAVY - pracoviště Jičín., PP na dobu neurčitou, 1. 13. Plat, 2. 14. Plat, 3. Stravenky, 4. Věrnostní dovolená, 5. Příplatek na dovolenou, 6. Akce organizujeme zdarma zájezd na vinobraní, motokáry, paintball, lodě, Vánoční večírek a další, 7. Ovoce každé úterý dáváme zdarma ovoce pro celou pobočku, na celý týden, 8. Každý odpracovaný rok 1-5 navyšujeme základ mzdy, 9. Individuální měsíční prémie ke mzdě, 10. Týmové měsíční prémie ke mzdě, 11. Vzdělání a profesní rozvoj, 12. Dárek ke svatbě / narození miminka, , , , V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: personalniodd@feetransport.cz. Pracoviště: Fee transport s.r.o.- pracoviště jičín, Křižíkova, č.p. 1099, 506 01 Jičín 1. Informace: Monika Kalčíková, +420 735 755 934. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci OSTATNÍ UKLÍZEČI A POMOCNÍCI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 97. Poznámka: OSTATNÍ UKLÍZEČI A POMOCNÍCI- pomocné a úklidové práce ve výrobní hale, pomocné a obslužné činnosti související s výrobou. Doplňování zásob, provádění základníc údržby a pomocných prací v dílně ANTOLIN LIBAN s.r.o., , V případě zájmu kontaktujte paní Futovovou Nataliji na emailové adrese:info@ospro-production.com nebo telefonním čísle: +420 775 588 928, +420 775 381 780 , , Přijímací kancelář Komenského 30, Libáň, vždy v pátek od 10:00 do 13 :00 hod.. Pracoviště: Ospro production spol. s r.o. - libáň, Komenského, č.p. 30, 507 23 Libáň. Informace: Natalija Futovová, +420 775 588 928,+420 775 381 780.

FOTBALISTÉ Nového Města nad Metují (ve žluto-modrém) po nejlepším podzimním výkonu porazili Kunčice 3:1.

Železnici přihrály ve druhé půli vítězství vlastní góly soupeře

Ilustrační foto

První ztráta. Lídrovi vzalo bod Vrchlabí

Od pondělí začíná Týden republiky

Jičín - Týden republiky začíná od pondělí v Základní škole na Husově ulici a je plný neotřelých nápadů.

Jičín v Úvalech nezaváhal, Dvůr trápil favorita z Brna

Jičín - Uplynulý víkend přinesl v házenkářských soutěžích přestávku, kterou vyplnil program 3. kola Českého poháru.

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. října 2018.

I stromy si zaslouží oslavu

Jičín - Podzimní vánek roztančil spadané listí tichých pozorovatelů historie Valdštejnské lodžie mezi návštěvníky Slavnosti stromů. V parku barokního letohrádku se v sobotu tvořilo při Stromodílnách.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT