Jejich dnešním úkolem je kontrola chodců. Petr Janda z preventivní informační skupiny z Jičína přibližuje průběh akce.

„V rámci projektu Zebra se za Tebe nerozhlédne se budeme snažit s dětmi i dospělými pohovořit nejen o tom, jak mají přecházet komunikace, ale jaké mají zkušenosti s řidiči, zda jsou ohleduplnější, zastavují včas před přechodem. Budeme zkrátka získávat i zpětné informace, a podle nich případně zaměříme výkon služby v dopravě. Když dostaneme správné odpovědi, odměňujeme děti drobnými dárečky. “

Za poslední roky se podle P. Jandy zvládlo v rámci prevence hodně práce především ve školách. Děti už jsou poučeny, vědí, že nemají na přechodech absolutní právo přednosti, snaží se přijíždějící řidiče sledovat očima, komunikovat s nimi a být opatrnější. Ale vědí to i dospělí?

Podpraporčík Václav Prokeš zastavuje mladou ženu s dotazem, jaká pravidla platí na přechodech pro chodce. „Ona jsou nějaká pravidla? To vůbec nevím,“ krčí rameny dotázaná. Když začne policista mluvit o rozhlédnutí se a rychlém přecházení, žena je v obraze. „Aha, to vím a respektuji. Já jen myslela, že jsou nějaké nové zásady,“ povzdechne si. Podpraporčík Prokeš se domnívá, že vždy záleží na chování jedinců. Oslovení chodci mají dobré i negativní zkušenosti. Co se týká řidičů, někteří zastaví, někteří bohužel ne!

Statistika nehod na přechodech
rok 2010 ⋌6
rok 2009 ⋌10
rok 2008 ⋌12

Patnáctiletá Iveta, které se ptá nadstrážmistr Tomáš Vitík, přiznává, že raději před přechodem vždycky počká. Někteří řidiči jsou prý ukáznění, ale někteří chodce ignorují. „Každý to má jinak,“ říká Iveta.

Stejně starý Daniel Janouch má negativní zkušenosti: „Je fakt, že když už jdu po přechodu, někteří řidiči nezastaví, a musím se rozběhnout. Měli by nás opravdu respektovat.“

Desetiletý Michal Klapka se svěřuje: „Někdy se mi to povede, že auto zastaví, ale někdy také ne.“

Preventista Petr Janda radí chodcům, aby vnímali okolí, sledovali řidiče, aby na sebe upozornili, pak se musí před přecházením zastavit, rozhlédnout, nevkročit ihned z chodníku do vozovky. Přechod rychle přejít, zbytečně se na něm nezdržovat. Pokud je na silnici navíc odbočovací pruh, je nutné být ještě ostražitější.