Pozorným očím kolemjdoucích jistě neuniklo, že ve městě od sklonku loňského léta na věži kostela Všech svatých v jádru města nedaleko zámku chybí kříž.

 Červnové orkány jej naklonily, a tak byl horolezci snesen a dopraven k uměleckému kováři k restaurování. Silné poškození a eroze některých míst tohoto více než dva metry dlouhého bohatě zdobeného kříže z roku 1882 si vynutily zhotovení kopií několika částí kovaného rostlinného dekoru.

 „Rozsah opravy byl upřesněn na schůzce v Holenicích v dílně uměleckého kováře Jardy Válka, který opravu provedl,“ upřesnila Lenka Nyklová za Národní památkový ústav (NPÚ). Jelikož umístění věže nad hřbitovem neumožňuje použití jeřábu ani plošiny, byly práce zadány firmě Kamarád, která se specializuje na výškové práce bez lešení. Ve spolupráci s touto firmou byl obhlídnut a zdokumentován technický stav věže včetně trámu, do kterého je kříž vsazen.

 Jak dále uvedla L. Nyklová, průzkumem bylo zjištěno, že poslední úprava osazení krovu někdy v první čtvrtině 20. století měla technologické nedostatky, které byly příčinou dnešních problémů.

 Stavební firma ve spolupráci s památkáři a statikem odstraní příčiny zahnívání trámu a vyřeší jeho zpevnění či výměnu tak, aby mohl být restaurovaný kříž opět vztyčen na svém původním místě.

Slavnostní znovuvysvěcení kříže provedl na Velký pátek farář Gregor Puszkiewicz, opětovné osazení se ale zatím neuskutečnilo. Místní farář nám zdůvodnil, proč. „Zatím se nám neozvala firma, která má opravený kříž zpětně osadit. Renovace stála 14 tisíc korun. Uhradí ji farnost, ale dalších více jak sto tisíc korun bude stát oprava hrotnice a umístění kříže. Památkáři nám slíbili finanční příspěvek, ale peníze jsme nakonec nedostali. Město nás podpořilo v minulosti, takže tady už žádat nechceme. Něco by nám měla poskytnout pojišťovna. Čekáme na dobré duše,“ říká G. Puszkiewicz.
Stěžuje si, že má ve správě osm kostelů, které potřebují opravit, ale peníze chybí.

Kostel Všech svatých:
Je zmiňován již v roce 1354 jako farní. Zpustl ve třicetileté válce. Dnešní sakrální stavba je barokní z let 1689 – 1700, kdy byl vystavěn za Bartholda Viléma z Valdštejna. Vnitřní výmalba byla provedena v roce 1866. Zajímavostí je atypické otočení kříže lícem nikoliv k hlavnímu západnímu průčelí, jak by bylo obvyklé, ale na sever. V Lázních Bělohradu totiž tímto směrem od kostela leží zámek.

V nejhorším stavu je kostel na Byšičkách, kde už byla vloni provedena první etapa záchranných prací, které mají letos pokračovat.
„Žádali jsme památkáře o dotace na druhou etapu oprav,“ dodává farář.
s využitím materiálu Lenky Nyklové