Motem úterní akce bylo Naše město, naše klima, a pořadatelé tak chtěli upozornit na fakt, že podmínky k životu mohou sami ovlivnit tím, že vymění auto za kolo, chůzi či veřejnou dopravu.

 V lázeňském městě bylo pro dopravu uzavřeno Malé náměstí a Jiráskovo nábřeží, které dopoledne patřilo dětem a maminkám s kočárky.

 Prostor byl ozvučen, a tak tu caparti mohli za hudebního doprovodu celé dopoledne malovat křídami na silnici, skákat panáka a hrát si. Sešly se tu navíc všechny děti ze základní školy a Bělohradské mateřské školy.

 Žáci druhého stupně nejdříve absolvovali pod dohledem policie dopravní test a jízdu mezi značkami. „Policisté konstatovali, že děti se dopustily hodně přestupků,“ uvedl jeden z hlavních organizátorů akce Stanislav Stuchlík.

 Pak se cyklisté vydali na Byšička, kde vyplňovali ekologický test. Svoji jízdu zakončili zastávkou u čistírny odpadních vod, aby se tu dozvěděli o její funkčnosti. S ředitelem školy pak zasadili v zámeckém parku strom školy – javor dlaňolistý. Děti rozdávaly i samolepky vyzývající k omezení automobilové dopravy, zkoušely si chůzi s nevidomým i jízdu na mechanickém vozíčku.

 „Děti si tu malovaly, tancovaly, byly nadšené, vydováděné. Měly i možnost svézt se koňským potahem. Přejeme si, aby tato akce přetrvala, stmelí se tu školáci s našimi svěřenci, je to fajn,“ svěřila se nám Jitka Rejlová z Bělohradské mateřské školy.

 Terezka z 5. A byla z programu nadšená. „Akce se určitě zdařila a já doufám, že až se postaví přeložka silnice přes město, že se v pěší zónu promění Lázeňská ulice,“ konstatuje L. Stuchlík a dodává, že včera do práce dorazili na kolech i někteří pracovníci města.

 „Bylo to dnes bezvadné, měli jsme brusle, koloběžky, všechno jsme si užili,“ říká za školáky učitelka Iva Krausová.

 Odpolední program uvedla ukázka hasičské techniky a práce hasičů u zásahu. K pohodě všech pak vyhrávala Javorka.

 „Je to bezva akce, jen bych dopravu omezila ve větší části města,“ prohlásila jedna z přihlížejících.