Proč neuspěl teď už bývalý starosta Miroslav Šoltys? Faktorů může být několik. Ten největší se týká hlavně výstavby větrné elektrárny na území Bačalek a sousedních Rokytňan.

 V roce 2007 byla totiž minulým zastupitelstvem v čele Miroslavem Šoltysem podepsána smlouva se společností ABWind o stavbě větrníků, která v současné době uvrhla Bačalky do patové situace. Občané sice postupně dostávali možnost vyjádřit se, zda stavbu vůbec chtějí, ale poté, co se konečně dověděli o smluvních podmínkách, za nichž mají větrníky stát, rozhodli se svůj názor vyjádřit v referendu.

K němu došlo až 15. a 16. října 2010! Tedy téměř o tři roky později, kdy už dávno byla smlouva uzavřena. Jenže občané v referendu rozhodli, že větrníky nechtějí. V tom případě je ve smlouvě jasně uvedeno, že vesnice zaplatí všechny výlohy, které byly se stavbou vynaloženy.

Jenže tu přichází Sdružení nezávislých kandidátů pro Bačalky a Lično v čele s Pavlínou Kaprasovou, které se snaží situaci vyřešit. Lidé je podpořili i v komunálních volbách a sdružení obsadilo všech sedm postů v zastupitelstvu.

Ve čtvrtek 11. listopadu mělo ustavující zasedání. Starostkou se stala Pavlína Kaprasová a místostarostkou Alena Varhanová. Na tomto zasedání měl předat bývalý starosta všechny podklady nové starostce. ,,Žádné doklady nám nepředložil, i když datum zasedání určoval on a měl téměř měsíc na to, dát si všechny náležitosti do pořádku. Domluvili jsme si s ním tedy čtyři termíny, kdy by měl vše postupně předat,“ říká místarostka Alena Varhanová. „A největším překvapením pro nás bylo hned při prvním setkání, když jsme začali úřad přebírat, že se smlouvy o výstavbě větrníků ztratily.“

Na dalším zasedání se bude hlavně řešit, jak bude obec postupovat s odstoupením od smluv se společností ABWind. ,,Máme posouzení od dalšího právníka, který jasně uvedl, že smlouvy jsou pro obec jednoznačně nevýhodné až nemravné. Jsou tedy šance, jak je označit za neplatné od samého začátku. Ale nevyhneme se zřejmě soudnímu řízení,“ dodala Alena Varhanová.