„Jedná se o cizí prvek naprosto mimo všechna měřítka. Pokud se za domousnickým zámkem bude tyčit sto čtyřicet pět metrů vysoký stožár, který se ještě pohybuje, zničí to celý ráz důkladně promyšlené barokní krajiny,“ vysvětlila postoj Sdružení jeho jednatelka Dagmar Benešová.

Dále ještě dodala, že chápe ekologickou výhodu větrných elektráren, ale že jejich přínos bude v tomto konkrétním případě ve velkém nepoměru k poškození krajinného rázu.

Elektrárny zvýší rozpočet obce

Na druhé straně ale stojí obec, její obyvatelé a společnost ABWind. Ti všichni jsou pro postavení elektrárny. Za to, že Bačalky nechají ve své blízkosti stožáry vybudovat, poplyne do obecní kasy statisícová částka. „Mělo by se jednat o tři sta padesát tisíc korun ročně,“ uvedl starosta obce Miroslav Šoltys. Ani majitelé pozemků, na kterých bude elektrárna stát, nebudou škodní.

Jelikož se jedná o stavby dočasné, společnost pozemky nevykupuje, pouze si je pronajímá, a podle zjištění Deníku se jedná o nemalé peníze. K době fungování elektráren se vyjádřil majitel firmy Tomáš Zejval: „Každá vrtule má svoji životnost, je to asi dvacet až pětadvacet let.“ Po odinstalování elektrárny se pozemky dají využívat stejně jako před její stavbou.

Zástupci Sdružení pro ochranu krajiny ovšem nejsou přesvědčeni o ekologických úmyslech investorů. Podle jejich názoru jde o motivaci spíše ekonomickou než ekologickou. A v neposlední řadě se obávají, že místní krajina získá průmyslovou pachuť a ztratí na své atraktivitě pro mnoho turistů.
Podle provedené studie by měla elektrárna být viditelná ze všech míst v okruhu minimálně třiceti kilometrů. Celá stavba ovšem musí projít procesem EIA (vliv na životní prostředí) a podle výsledků tohoto zkoumání nedojde stavbou elektrárny k výraznému narušení krajiny.

Všechna měření potřebná pro postavení elektrárny jsou hotova a čeká se na vyřízení potřebných povolení. „Pokud vše půjde tak, jak má, měla by být stavba hotova v roce 2011,“ sdělil Tomáš Zejval. Kateřina Čermáková