V pátek se nám ozval Miroslav Roudný z Úlibic, odpůrce kácení vzrostlých jasanů. „Provedu vás u nás pohřebištěm stoletých stromů, jasanů. Snažil jsme se výše uvedenému zabránit a oddálit, ale marně. Pokusím se zabránit tomu nejhoršímu, aby zasáhli do horského javoru – klenu, který je tak narašen, že z něho zlomením větvičky vytéká míza. Tento strom má v jednom metru výšky nad zemí obvod kmene 3,20 metrů. Navrhoval jsem, aby byl zapsán do seznamu chráněných stromů, jelikož má více jak sto let," popisuje.

Byli jsme se na místě podívat, nafotili jsme i vzrostlý horský jasan. (na snímku) „Strom je opravdu nebezpečný a potřeboval by spíš skácet," zhodnotil jeho stav jeden z místních obyvatel.

Ke kácení se vyjádřil starosta Michal Kovář. „Kácíme nemocné stromy, ohrožující bezpečnost, a to na základě projektu, který byl realizován firmou PEMALes. Odborníci tak sami určili dřeviny k pokácení. Jde o jasany, napadené lýkohubem jasanovým," reagoval. Skácené stromy navíc obec nabídla zájemcům s tím, že je musí odklidit včetně větví a dřevního odpadu do tří dnů od pokácení.

Jasan, na který upozornil pan Roudný, pokácen nebyl, nýbrž jen ořezán, aby se odlehčilo koruně. Listnáč ale není viditelně v dobré kondici, v kmenu je prasklý a potřeboval by svázat. Vazba by však přišla Úlibické na třicet tisíc korun.

„Zkusíme oslovit inženýrku Smolíkovou z jičínské radnice, zda by město záchranu stromu nezafinancovalo," uvedl starosta. Stromy měly být pokáceny do 31. března, což firma splnila. Navíc lýkohub ohrožuje další zdravé vzrostlé dřeviny, takže jeho likvidace je určitě na místě.