Podle prvních odhadů je po dubnových a květnových mrazech poškozena v České republice přibližně čtvrtina ovocných stromů.

„Je to velice předběžné, nejde ještě o konečný stav, více budeme vědět koncem června," uvedl pro Deník Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie se sídlemv Holovousích na Jičínsku.

TŘEŠNÍ A JABLEK BUDE LETOS MÉNĚ

Podle Martina Ludvíka jsou na Jičínsku nejvíce poškozeny třešně, významně také jablka nebo černý rybíz, v porovnání s loňským rokem tak i zde musejí počítat s menší úrodou. Ovocnáři přitom nemají šanci své ovocné stromy proti mrazu pojistit a stojí tak před téměř neřešitelným problémem.

„Ovocnáři nám utíkají, sadů ubývá, je to prostě riziková plodina ve srovnání s obilím a řepkou," přiznává Ludvík.

I PŘES ZTRÁTY ZŮSTÁVÁ U OVOCE

Petr Kareš z Ostroměře pěstuje jablka, třešně, meruňky, hrušně i švestky asi na 48 hektarech. Jeho sady leží v kopcích. Zřejmě i proto poškození jeho ovocných stromů bude daleko vyšší. Škody napáchané jarními mrazy odhaduje někde mezi padesáti až šedesáti procenty.

„Vloni jsme se nedostali s pomrznutými plochami na třicet procent, letos je to o dost horší. Nejvíce jsou pomrzlá jablka, meruňky a třešně pod kopcem, švestky jsou v pořádku," sumarizuje škody soukromý ovocnář, kterého postihla největší ztráta vlivem mrazivého počasí v roce 2011, kdy mu teploty pod nulou zničily téměř sto procent budoucí úrody.

„Učinili jsme nějaká opat-ření, úroda začala stoupat, vloni nás to zasáhlo, ale nebylo to pro nás tak likvidační. Letos budou pec-koviny poškozeny z padesáti procent, jablka ze šedesáti," věští sadař, který se ale nevzdává a nespoléhá ani na kompenzace ztrát od státu.

„Občas to člověka naštve, ale pak zvednu hlavu a všechno jde dál," říká odhodlaně Kareš a nedbá ani rad kolegů, aby se vrhl na „polařinu" nebo produkci palivového dřeva. Naopak se raduje, že stále stoupá zájem o jeho produkty.

Mezi ovocem v Česku kralují jablka

V České republice se pěstuje ovoce na ploše asi 19 000 ha intenzivních sadů. Na této výměře se každoročně vyprodukuje průměrně 220 000 tun ovoce. Kromě tohoto množství se v republice vypěstuje dalších 250 000 tun ovoce v extenzivních sadech a zahradách, které je využíváno samozásobiteli a na průmyslové zpracování. Hlavním ovocným druhem jsou jabloně, v intenzivních výsadbách jabloní se ročně vyprodukuje 140 000 tun konzumních jablek.