Setkání zabralo více než hodinu a půl a obecenstvo se předhánělo v kladení otázek. Mluvilo se o srdíčku, zdraví, operacích, ale také o politice a nedávné prezidentské volbě, do níž se Jan Pirk jako podporovatel kandidáta Jana Fischera zapojil.

Světově známý kardiochirurg ještě týž den podnikl náročnou operaci. Mladý pacient, dvacátník, měl nezhoubný tumor za zadní srdeční stěnou. Rodinné dědictví.


Před několika lety Jan Pirk operoval pacientova otce, nyní přišla řada na syna. V osm hodin zákrok začal, ve čtrnáct hodin skončil. „Nakonec nebyl nijak zvlášť komplikovaný," zhodnotil charismatický lékař před libáňským publikem. Nijak se nechlubil – o této operaci vlastně nezačal hovořit sám a pouze odpovídal na otázku: „Jaký jste měl dneska den?"

„Je pravdou, že na začátku devadesátých let si čeští lékaři říkali, kéž bychom měli takové zdravotnické služby jako ve Spojených státech, a že dnes je to naopak?" otázal se kardiochirurga Jana Pirka Zdeněk Vokurka.

„Do jisté míry je to pravda. Je třeba si uvědomit, že pobyt v nemocnici se skládá ze dvou služeb, a sice ze zdravotnických, které by nám řada amerických nemocnic mohla závidět, a hotelových. V těch ale zaostáváme," odvětil lékař.


Hlavně cvičte
Největší část večera se točila okolo srdečního zdraví. Co radí přední český lékař?
Člověk je navržen tak, aby byl v pohybu společně s přírodou. Pro kancelářské profese to znamená: alespoň třikrát týdně po hodině pohybu a každý den trochu vína.

Pivo „desítku" považuje za perfektní iontový nápoj, který pomůže tělu zotavit se po výkonu. K výčtu předností – vitamínová bomba a podobně – je však třeba přidat dvě nevýhody. Jednak jde o přílišný příjem tekutin, čímž se zvýší krevní tlak, jednak chmel neblaze působí na mužskou potenci.

Nulové pochopení má pro kouření. „Kuřáci mi často říkají, že se na ně budu za jejich návyk zlobit. Já jim říkám, že ne, vždyť to jsou právě kuřáci, díky komu se na světě může uživit tolik kardiochirurgů," glosoval svým typickým smyslem pro humor.

Na co si dát pozor!
Nechybělo samozřejmě ani téma infarktu myokardu. Událost, na kterou dnes umírá už jenom malé procento pacientů. Ale pozor na infarkt zadní srdeční stěny. Někdy se totiž plete se žlučníkovou kolikou a stává se, že správná diagnóza je odhalena příliš pozdě. Pozor i na vysoký tlak. Jak se správně říká, člověka nebolí, ale srdíčko šeredně namáhá, a tudíž bytní. Nebezpečnější je diastolický tlak, tedy ten spodní. Co je ale v normě, to už je spíše věc názoru, spokojme se tedy s tím, že devadesát je u muže v pořádku a sedmdesát také.

Jan Pirk, který je mimochodem velkým podporovatelem nemocničních nadstandardů, neboť je považuje za spravedlivé, do Libáně přinesl i umělé srdce. Jedná se o pumpu, kterou používají čekatelé na dárce srdce.

„Pracuje se na tom, že celé umělé srdce se zašije do pacienta. Zbývá vyřešit poslední věc. Už umíme baterii dobíjet bez kontaktu pomocí indukce. Nyní je třeba vynalézt baterii, která bude dostatečně malá, aby se dala zašít do pacienta, a aby zároveň měla dostatečnou kapacitu," řekl.