Jana Malého jsme se zeptali:
Byl pro vás výsledek voleb velkým zklamáním?
Než vám odpovím, tak bych chtěl prvořadě poděkovat všem voličům, kteří mi dali svůj hlas. Moje gratulace včera směřovala i k Tomáši Czerninovi, novému senátorovi za náš obvod. Výsledek voleb byl pro mě částečné samozřejmě zklamáním, neboť jsem nezískal více hlasů než Tomáš Czernin. V Jičíně jsem ale vyhrál, za což jsem rád. Postoupil jsem do druhého kola, a tak můžu být spokojený. A jak jsem již uvedl, moji prioritou je pracovat v komunální politice, což beru jako zásadní poslání.

Čemu přičítáte váš neúspěch, podcenil jste volební kampaň, co bylo špatně?
Přesné výsledky jsem ještě neanalyzoval. Ve druhém kole jsem ale získal méně hlasů, což podle mého názoru bylo způsobeno tím, že voliči, kteří mě podpořili v prvním kole, ve druhém nepřišli k volbám. Vliv měla i podpora pana Czernina ze strany pana Táborského, Doležala a Lišky.

V některých obcích nepřišlo odevzdat svůj hlas ani pět procent voličů. Co je podle vás příčinou tak nízké účasti?
V minulém týdnu jsem hovořil s občany v Jičíně, Hořicích, Nové Pace, Lázních Bělohradu a lidé, kteří dali hlas ANO, se velice pozastavovali nad sestavením krajské koalice, kde sice ANO vyhrálo, ale ostatní strany se domluvily na koalici. Tak jsem je sice přesvědčoval, ale domnívám se, že vyšachování ANO v případě hradecké koalice ovlivnilo i přístup voličů. Prohlásili, že už k žádným volbám nepůjdou.

V senátních volbách jste kandidoval poprvé, jaká je to pro vás zkušenost?
Zkušenost to v každém případě je, volby jsou v jiných polohách než komunální politika. Je pravdou, že se hovořilo o tom, že se rozhodne mezi mnou a Josefem Táborským a nakonec dostal nejvíce hlasů pan Czernin. Skutečnost, že Josefa Táborského jako senátora nikdo na Nymbursku neviděl, málo pana Lišku, rozhodně ovlivnila tamní voliče, kteří měli možnost to prostřednictvím Tomáše Czernina změnit.